Zpět do Louvru za Monou Lisou

Přidáno: 14. 6. 2023

Dobrý den všem našim příznivcům,


z poslední cesty do Paříže, o které jsme Vám již „referovali“, jsme si přivezli nezapomenutelné zážitky a rádi bychom se vrátili ještě k naší návštěvě muzea umění Louvre. Bylo nám líto, že jsme ho tak trochu v našem povídání upozadili. Neuvěřitelná a bezesporu celosvětově hodnotná díla, které Louvre vystavuje, si zasluhují mnohem více pozornosti, jako samotný palácový komplex, ve kterém muzeum sídlí a chceme se k nim ještě aspoň na malou chvíli vrátit.


Je mnoho důvodů, proč muzeum navštívit, pokud pomineme neutuchající nádheru tohoto paláce a přilehlých zahrad, tím největším důvodem je rozhodně rozmanitost zde vystavovaných děl.


Původ sbírky sahá do 16. století, kdy Ludvík XIV. koupil sbírky bankéře Jabacha. Veřejné muzeum bylo oficiálně otevřeno až za Francouzské revoluce v roce 1793, tehdy zde byla zpřístupněna umělecká díla zabavená králi a různým církevním institucím. Velký význam muzeu přisoudil především Napoleon, který ze svých tažení přivážel do Paříže umělecky a historicky cenné předměty. I přesto, že se řada z nich později vrátila do zemí, z nichž byla odvezena, se stal Louvre nejvýznamnějším celosvětovým muzeem.


Asi největším tahákem pro celý svět je obraz italské umělce Leonarda da Vinciho – Mona Lisa. Jedná se bezesporu o patrně nejslavnější portrét všech dob, který malíř vytvořil v letech 1503 až 1506 při svém pobytu ve Florencii. Někdy je uváděn rok dokončení 1517, kdy se Leonardo da Vinci nacházel už ve Francii.

Nejslavnější portrét všech dob Mona Lisa


Leonardo před svou smrtí prodal Monu Lisu francouzskému králi Františku I. za tehdy celkem vysokou částku 4 000 zlatých dukátů. K věhlasnosti díla přispěla dokonce jeho krádež. V srpnu roku 1911 byl obraz z Louvru ukraden, zlodějem byl zaměstnanec Louvru Vincenzo Peruggia. Obraz nejprve dva roky schovával ve svém pokoji v Paříži, poté se s ním vydal až do Florencie a nabídl jej ke koupi antikváři Alfrédu Gerimu. Ten si chtěl ověřit pravost obrazu u ředitele florentské galerie Giovanniho Poggia. Nakonec oba uvědomili policii a Peruggia byl zatčen. Trestem mu bylo 7 měsíců vězení.


Rádi byste znali odpověď na otázku, kdo je ona portrétovaná žena Mona Lisa? Odpověď na tuto otázku bychom Vám rádi dali ale už je velice dlouho předmětem dohadů. Jako každá záhada i tato má několik teorií. Zmíníme ty nejvíce pravděpodobné. Tradičně se uvádí, že žena na obrazu je Lisa del Giocondo, žena florentského obchodníka jménem Francesco del Giocondo, který skutečně u Leonarda portrét své ženy objednal. Malíř však v té době pracoval na několika dalších portrétech… a z tohoto důvodu, nebyl tento výklad dosud všemi znalci uznán. Další z teorií hovoří o tom, že portrétovanou ženou je sama Leonardova matka.

Leonoardo da Vinci


Co byste také určitě o Moně Lise chtěli vědět, je to, že se jedná o malbu olejem na dřevo topolu s využitím techniky sfumato. Rozměr díla je 77 × 53 cm. Na první pohled musí každého zaujmout, že žena na obraze sleduje svého diváka, kamkoliv se pohne. Předmětem mnoha úvah je rovněž tajuplný, jemný úsměv asi nejslavnější portrétované ženy, o níž víme bohužel tak málo.


Tehdejší portrétisté malovali portréty především z profilu, i v tomto je Mona Lisa jedinečná. Krajina v pozadí za ženou je vysoce fantaskní, levá a pravá strana horizontů je na velmi rozdílné úrovni a to až takové, že by se fyzicky za Monou Lisou ani nemohly spojit.


Krátce odbočíme zpět do našich končin. Napadá nás, že pokaždé, kdy vejdeme do míst, kde visí obrazy naší Galerie Toga, sledují nás oči z obrazů českého malíře Vlastimila Zábranského. Nechal se inspirovat?

Vlastimil Zábranský – Hlasatel


Leonardova Mona Lisa je jedním velkým důvodem, proč muzeum umění Louvre navštívit… Příště se zaměříme na další z mnoha skvostů a něco málo si o nich povíme.

Mějte radost z umění a krásný den

Vaše Galerie TOGA