...

Odesíláme vaše objednávky do 48h. Více o dopravě

5/5

Více než 1237 prodaných děl
od roku 2018. Zobrazit reference.

Zpět do Louvru za Monou Lisou

Zpět do Louvru za Monou Lisou

veronika-gajova-galerie-toga

Veronika Gajová

Dobrý den všem našim příznivcům,


z poslední cesty do Paříže, o které jsme Vám již „referovali“, jsme si přivezli nezapomenutelné zážitky a rádi bychom se vrátili ještě k naší návštěvě muzea umění Louvre. Bylo nám líto, že jsme ho tak trochu v našem povídání upozadili. Neuvěřitelná a bezesporu celosvětově hodnotná díla, které Louvre vystavuje, si zasluhují mnohem více pozornosti, jako samotný palácový komplex, ve kterém muzeum sídlí a chceme se k nim ještě aspoň na malou chvíli vrátit.


Je mnoho důvodů, proč muzeum navštívit, pokud pomineme neutuchající nádheru tohoto paláce a přilehlých zahrad, tím největším důvodem je rozhodně rozmanitost zde vystavovaných děl.


Původ sbírky sahá do 16. století, kdy Ludvík XIV. koupil sbírky bankéře Jabacha. Veřejné muzeum bylo oficiálně otevřeno až za Francouzské revoluce v roce 1793, tehdy zde byla zpřístupněna umělecká díla zabavená králi a různým církevním institucím. Velký význam muzeu přisoudil především Napoleon, který ze svých tažení přivážel do Paříže umělecky a historicky cenné předměty. I přesto, že se řada z nich později vrátila do zemí, z nichž byla odvezena, se stal Louvre nejvýznamnějším celosvětovým muzeem.


Asi největším tahákem pro celý svět je obraz italské umělce Leonarda da Vinciho – Mona Lisa. Jedná se bezesporu o patrně nejslavnější portrét všech dob, který malíř vytvořil v letech 1503 až 1506 při svém pobytu ve Florencii. Někdy je uváděn rok dokončení 1517, kdy se Leonardo da Vinci nacházel už ve Francii.

Nejslavnější portrét všech dob Mona Lisa


Leonardo před svou smrtí prodal Monu Lisu francouzskému králi Františku I. za tehdy celkem vysokou částku 4 000 zlatých dukátů. K věhlasnosti díla přispěla dokonce jeho krádež. V srpnu roku 1911 byl obraz z Louvru ukraden, zlodějem byl zaměstnanec Louvru Vincenzo Peruggia. Obraz nejprve dva roky schovával ve svém pokoji v Paříži, poté se s ním vydal až do Florencie a nabídl jej ke koupi antikváři Alfrédu Gerimu. Ten si chtěl ověřit pravost obrazu u ředitele florentské galerie Giovanniho Poggia. Nakonec oba uvědomili policii a Peruggia byl zatčen. Trestem mu bylo 7 měsíců vězení.


Rádi byste znali odpověď na otázku, kdo je ona portrétovaná žena Mona Lisa? Odpověď na tuto otázku bychom Vám rádi dali ale už je velice dlouho předmětem dohadů. Jako každá záhada i tato má několik teorií. Zmíníme ty nejvíce pravděpodobné. Tradičně se uvádí, že žena na obrazu je Lisa del Giocondo, žena florentského obchodníka jménem Francesco del Giocondo, který skutečně u Leonarda portrét své ženy objednal. Malíř však v té době pracoval na několika dalších portrétech… a z tohoto důvodu, nebyl tento výklad dosud všemi znalci uznán. Další z teorií hovoří o tom, že portrétovanou ženou je sama Leonardova matka.

Leonoardo da Vinci


Co byste také určitě o Moně Lise chtěli vědět, je to, že se jedná o malbu olejem na dřevo topolu s využitím techniky sfumato. Rozměr díla je 77 × 53 cm. Na první pohled musí každého zaujmout, že žena na obraze sleduje svého diváka, kamkoliv se pohne. Předmětem mnoha úvah je rovněž tajuplný, jemný úsměv asi nejslavnější portrétované ženy, o níž víme bohužel tak málo.


Tehdejší portrétisté malovali portréty především z profilu, i v tomto je Mona Lisa jedinečná. Krajina v pozadí za ženou je vysoce fantaskní, levá a pravá strana horizontů je na velmi rozdílné úrovni a to až takové, že by se fyzicky za Monou Lisou ani nemohly spojit.


Krátce odbočíme zpět do našich končin. Napadá nás, že pokaždé, kdy vejdeme do míst, kde visí obrazy naší Galerie Toga, sledují nás oči z obrazů českého malíře Vlastimila Zábranského. Nechal se inspirovat?

Vlastimil Zábranský – Hlasatel


Leonardova Mona Lisa je jedním velkým důvodem, proč muzeum umění Louvre navštívit… Příště se zaměříme na další z mnoha skvostů a něco málo si o nich povíme.

Mějte radost z umění a krásný den

Vaše Galerie TOGA

Máte dotaz? Potřebujete poradit?

Potřebujete poradit ohledně díla? Napište nám nebo zavolejte a my vám rádi se vším poradíme.

Další novinky v Galerii TOGA

Veronika Gajová
Den otců, který se slaví po celém světě na počest otcovství a...
Veronika Gajová
(21. 4. 1926 Praha – 15. 6. 2017 Praha) Připomeňme si naší...
Veronika Gajová
Jedná se o malý reliéfní tisk vytvořený Olbramem Zoubkem v roce 1999,...
Veronika Gajová
Řeč je o litografii neboli kamenotisku, jejímž objevitelem je právník, dramatik a...
Veronika Gajová
Jan Saudek a Martin Stranka jsou oba významní čeští fotografové, kteří svými...
Veronika Gajová
V roce 2007 vzniklo velmi atraktivní dílo Borise Jirků nesoucí název Ústav....

Během jedné konzultace vám pomůžeme vybrat dílo přesně podle vašich požadavků a přání, zodpovíme veškeré dotazy a představíme díla, která máme v nabídce.

Vyplňte formulář a získejte nezávaznou konzultaci

Odesláním formuláře souhlasíte se zásady zpracování osobních údajů.

Během konzultace:

Konzultací vás provede:

Veronika Gajová

Garant vašeho spokojeného nákupu

Díla u našich zákazníků

Vybrané reference naších zákazníků

Vybrané reference od našich zákazníků nám nejen dělají radost, ale také ukazují autentické zkušenosti a pocity z nákupu v naší galerii. Jsou to právě slova našich spokojených klientů, která nejlépe vypovídají o kvalitě a hodnotě uměleckých děl, která nabízíme.

Olbram_zoubek_sochar_a_muza_20211217_7-min

Petr H.

5/5
Vazena pani Gajova, manzelovi jsem to rikal osobne, ale chtel bych i Vam podekovat za vstricnost a ochotu. Jsem rad za mile setkani a chvili stravenou ve Vasi galerii. Preji Vam obema hezky zbytek vikendu. Petr H.
Zobrazit celou referenci
IMG-20231225-WA0000

Zbyněk M.

5/5
Dobrý večer. Omlouvám se za rušení ve svátek Vánoční, ale prosím, dovolte mi poděkovat za Váš čas a přístup. Manželka objevila rytinu, visící na zdi místo jiného obrazu, 24. prosince ve dvě ráno, a ten den a ani následující pak již nespala, rozklepaná štěstím. Přeji Vám hezký zbytek Vánoc a od nového roku mnoho úspěchů. Zbyněk M.
Zobrazit celou referenci
Olbram_zoubek_o_orantka_20221029_2

Mgr. Jana K.

5/5
Hezký den, paní Gajová, doma jsem včera rozbalila zásilku od Vás. Musím velmi ocenit, jak pečlivě a úhledně bylo vše zabaleno. Bylo napínavé dostávat se přes igelity k vytouženému dílu. :-) Byla jsem doma sama a věřte mi, že jsem si to užívala. Opatrně, kousek po kousku. Ano, díla pan Zoubka obdivuji a leží mi v hlavě několik let. Měla jsem ale dojem, že je to pro mě nedostupná záležitost. Sen… a ten se mi, i díky Vám, splnil. Jsem absolutně nadšená. Dílo předčilo mé očekávání. Měla jsem trošku strach, jestli se mi bude rám hodit do našeho moderně, jednoduše zařízeného bytu. Asi to byla nějaká intuice, protože rám i pasparta se hodí k doplňkům a krásně mezi strohými, minimalistickými tvary nábytku vynikne. Nemůžu se na něj (vlastně na ni) vynadívat. Už má, O. Orontka, svoje místo a chystá se i osvětlení. Jestli se dá říci, že se člověk může do díla zamilovat…… tak mně se to stalo. Tím spíš, že jsem se dozvěděla (a to jsem si přečetla až po objednání), že má souvislost s paní Olgou Havlovou, kterou s úctou obdivuji. To je pro mě obrovský bonus navíc. Moc Vám děkuji za milou komunikaci a oceňuji Vaši profesionalitu. Srdečně Vás zdravím a přeji Vám, ať se Vám Vaše nádherná práce daří. Jana K.
Zobrazit celou referenci

Pošleme vám každý měsíc přehled nových děl

Získejte pravidelný přehled nových děl v naší galerii. Vyplňte formulář níže,
a my vám jednou měsíčně pošleme přehled nových děl ve sbírce.

Už odcházíte a nenašli jste dílo, které se vám líbí?

Zanechte nám váš e-mail a my vám občas pošleme přehled nových děl ve sbírce.

Vyhledávání na webu

Nezávazná konzultace

Vyplňte formulář a získejte nezávaznou konzultaci

Odesláním formuláře souhlasíte se zásady zpracování osobních údajů.

Během konzultace:

Konzultací vás provede:

Veronika Gajová

Garant vašeho spokojeného nákupu

Máte dotaz? Napište nám.

Vyplňte formulář níže a my se vám ozveme co nejrychleji, většinou už do druhého dne. Těšíme se na vaši zprávu!

Na dotaz vám odpoví:

Veronika Gajová

Garant vašeho spokojeného nákupu

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.

Možnosti dopravy:

Každé umělecké dílo je jedinečné a tak by jeho cesta k vám měla být co nejpohodlnější. Ať už je pro vás důležitá rychlost, bezpečnost, nebo osobní přístup, snažíme se vyhovět všem vašim přáním.

Rychle a bezpečně:

Většina našich zásilek putuje jako pojištěné, aby bylo Vaše dílo v bezpečí. Snažíme se odeslat vše do 48 hodin.

Expresní doručení:

Pokud nechcete dlouho čekat, je tu pro vás téměř u všech děl dostupná služba Messenger – dílo je u vás do druhého dne.

Okamžité vyzvednutí:

Pro ty, kteří máte nejvíce naspěch, nabízíme možnost dílo si vyzvednout ihned.

Osobní předání v Praze:

Pokud jste v Praze, rádi vám dílo předáme osobně.

Play Video

Zjistěte vše důležité o galerii za necelou minutu!

Zavolat

Po–Ne: 8.00–22.00