Zouhar Pavel

(1974)

Sochař a kovolitec Pavel Zouhar svou tvorbou navázal v Blanensku na místní a rodinnou tradici.

V jeho tvorbě je znát inspirace dílem Alberta Giacomettiho i Olbrama Zoubka, kterou promítá ve vlastním pojetí zejména figurální plastiky, na kterou se soustřeďuje v posledních letech. Oblíbeným námětem Pavla Zouhara jsou ženské postavy a jejich variace.

Uměleckému ztvárnění ze šedé litiny se věnuje od roku 2005, kdy využil svých dlouholetých zkušeností se slévárenskou výrobou. Nejprve vytvářel do interiéru menší plastiky, svícny, vázy a obrázky. Poté, se zvyšujícím zájmem o umění a estetičnost, se tvorba rozšířila vitráže, ornamenty, plastiky postav a živočichů. Rád kombinuje litinu se sklem, keramikou či dřevem.

Litina, díky vyššímu obsah uhlíku, není kujná a proto se na rozdíl od klasické oceli neohne. Odlévání plastik z litiny vyžaduje rozsáhlou znalost v oboru lití tohoto kovu.

Proto k výrobě svých děl nepoužívá jen běžné technologie odlévání, ale i zcela originální metody, které zaručují jedinečnost a hlavně originalitu. Litina je charakteristická svojí vysokou váhou.

Své plastiky tvoří od prvotního modelu pro licí formu, přes cizelování (brokování, pískování, broušení) a povrchovou úpravu až po patinování do mnoha různých odstínu zejména jemně zlatavé nebo bronzové barvy, ale i do základní barevné škály.

Díla od autora

Jiní autoři