Saudek Jan

(13.5.1935 Praha - dosud)

Jan Saudek patří k předním osobnostem české i světové fotografie. Fotografie Jana Saudka jsou pořízené většinou v ateliérovém prostředí,

které si autor sám přizpůsobuje dle své živé fantasie. Nejčastějším předmětem jeho fotografií je žena, ženské tělo a motivy vztahu ženy a muže.

V počátcích své tvorby se zabýval také tematikou dětství a vztahu mezi dospělými a dětmi. Od roku 1977 své fotografie koloruje.

Jan Saudek začal fotografovat sám sebe, své fotografie inscenoval. Ze začátku jeho tvorby se věnoval mateřství a otcovství. V osmdesátých letech jeho tvorbě dominovala „Zeď“. Jeho díla byly erotičtější a provokativnější. Vyjadřovaly vztahy mezi mužem a ženou, a to jak lásku a přitažlivost, tak i nenávist až agresivitu.

Námětem jeho fotografií byly mladé dívky, dospělé krásné ženy, i obtlousté starší dámy.

V devadesátých letech pracoval na cyklu „Karty“, což byly polonahé ženy naproti sobě spojené v pase, podobně jako na hracích kartách.

Dalším jeho oblíbeným motivem je otevřené okno a před ním žena, muž či milenci v různých situacích. V tomto období je jeho tvorba mnohem více erotická, velmi živočišná až perverzní.

Saudek je motivován těly žen různých tvarů, od příliš hubených, přes opravdu obézní až po různě zdeformovaná.

Je bratrem (dvojčetem) výtvarníka Karla Saudka.

Pracoval s nejrůznějšími umělci z celého světa. Vystavoval v muzeu moderního umění v Paříži a vyšla jeho první monografie Svět Jana Saudka.

Stal se členem Spolku českých malířů a pořádá mnoho výstav.

Díla od autora

Jiní autoři