Anderle Jiří

(14. září 1936 Pavlíkov u Rakovníka - dosud)

Český akademický malíř a grafik.

Uprostřed války mu v roce 1943 zemřel otec na plícní tuberkulózu. Začíná se projevovat ojedinělý malířský talent, když z vnitřní potřeby maluje svůj první obrázek na krabici od bot – podzim, děti u ohníčku, letící drak na těžkém nebi a poblíž se pasoucí krávy.

Roku 1961 vystudoval AVU . Styl jeho kresby grafiky se dotvářel v době působení v Černém divadle, a se souborem procestuje Austrálii, Afriku, Ameriku a velký kus Evropy. Známý, zejména v zahraničí, začal být v polovině 60. let. V letech 1969–73 působil na VŠUP jako asistent Zdeňka Sklenáře a Jiřího Trnky.

V roce 1986 vyučoval na Letní akademii v Salcburku. V osmdesátých letech vytvořil cyklus obrazů a grafik: Iluze a realita /1980-1982/, Apokalyptická genetika /1982-1983/, Commedia dell´arte /1985/.

V desítkách grafických a obrazových cyklů Anderle naléhavě a působivě vyjadřuje existenciální úzkost člověka jak konkrétní (válka), tak i obecnou, nadčasovou (stárnutí, samota). V poslední době se od těchto výstražných až tragických témat posouvá a blíží se k abstrakci. Podle svých slov měla na jeho život i tvorbu zásadní vliv zkušenost s psychedelickou látkou LSD, kterou podstoupil v 60. letech.

Počet Anderleho samostatných výstav v celém světě se blíží stovce, tam také získal okolo čtyřiceti cen. Je zastoupen například v newyorském Metropolitním muzeu i v pařížském Pompidouově centru.

V roce 2008 byla v USA konána největší retrospektivní výstava Anderleho grafiky v Cincinnati v Art Museu. Malíř, grafik, ilustrátor a po jistou dobu své umělecké kariéry také scénograf Jiří Anderle žije v Praze.

Díla od autora

Jiní autoři

Anderle Jiří

Český akademický malíř a grafik. Uprostřed války mu v roce 1943 zemřel...

Anderle Radek

Vystudoval soukromou mistrovskou školu uměleckého designu v Praze, poté v letech 1995-2011...

Baborák Ivan

Narodil se v roce 1955 v Chrudimi. Do roku 1993 vykonával různá...

Jirků Boris

Malíř, sochař, ilustrátor prof. Boris Jirků se narodil 10.dubna 1955 ve Zlíně....

Born Adolf

Adolf Born byl úspěšný malíř, ilustrátor, animátor, karikaturista a kostýmní výtvarník. Výtvarnou...

Čapková Viera

Slovenská výtvarnice, keramička a restaurátorka obrazů Viera Čapková se věnuje umění od...

Čížková Zuzana

Česká sochařka, malířka a grafička. Studium absolvovala na střední škole kamenické a...