Sen Noci Svatojánské

Prodáno

Hledáte vhodné dílo?

Podívejte se na díla, které jsou k prodeji v naši prodejní sbírce.

Fotografie díla

Více o díle

Adolf Born – Sen noci Svatojánské

Střední barevná litografie Adolfa Borna Sen noci Svatojánské se věnuje oslavě velmi výrazné tradici našich předků a tou je Svatojánská noc.

Svatojánská noc je oslavou letního slunovratu, kdy je Slunce na obloze nejvýš. Letní slunovrat (den s nejdelším časem denního světla a nejkratší nocí) většinou připadá na 21. června. A právě s příchodem léta se objevuje také spousta tradic – některé už dlouhá staletí, jiné jsou celkem nové.

Mnoho z nich se váže ke známé Svatojánské noci, která dostala svůj název záhy po příchodu křesťanství do našich zemí – a to po svatém Janu Křtiteli. Naši předkové věřili, že právě noc z 23. na 24. června má magickou moc.

Láska, sex a poetika byla oblíbenými tématy Adolfa Borna a veškerou svoji vášeň a zalíbení promítnul do této krásné střední litografie – Sen noci Svatojánské.

Stejně jako vynikající malíř Giuseppe Arcimboldo, Adolf Born rád schovával do svých obrazů optické hádanky. V litografii Sen noci Svatojánské najdete schovanou lidskou postavu, kterou tvoří rostliny okolo klece a ptáci v koruně. Ještě propracovanější skrytou postavu najdete také třeba na velké litografii Dosud nezmapovaný ostrov, kterou máte také možnost v galerii TOGA vidět.

Opět zde není žádná lidská postava, leč všichni zástupci živočišné říše nesou znaky lidství a lze z nich jasně vnímat i zobrazenou emoci.

Samotná barevná litografie má rozměr 30 x 21 cm. Adjustována je do moderního rámu o rozměru 50 x 41 cm.

Adolf Born tuto litografii signoval svým podpisem tužkou vlevo dole.

Svěží , fantaskní barevná litografie Adolfa Borna – Sen noci Svatojánské je pro vás připravena v galerii TOGA k prodeji.

Ukázka děl z prodejní sbírky