Krásný den všem příznivcům galerie Toga,
pokračujte s námi na cestě za uměním a architekturou Paříže. Pro místní obyvatele a turisty se zde nabízí nepřeberné množství kulturních institucí : přes 150 muzeí a 200 galerií, asi 100 divadel, přes 650 kin a více než 10 000 restaurací. Nelze vždy navštívit všechno ale my jsme se obdivovali následujícímu…
Opéra Garnier taktéž Palais Garnier je jeden ze dvou operních domů v Paříži, které využívá Opéra national de Paris. Opéra Garnier nese jméno svého architekta Charlese Garniera a byla otevřena v roce 1875. Významná budova dala název nejen zdejší ulici (Avenue de l’Opéra), náměstí (Place de l’Opéra), stanici metra (Opéra) ale i celému 9. obvodu. Architekt Garnier navrhl budovu, která měla svou pompézností a luxusem oslavit císařství, proto zvolil v architektuře i výzdobě novobarokní styl.
Říká vám něco příběh o Fantomovi opery? Jistěže ano! Tento operní dům je dějištěm tohoto příběhu a reálnou základnou pro jeho vznik byly tajemné zvuky z podzemí během prvních představení a také ne zcela objasněná nehoda, při které 20. května 1896 spadlo protizávaží těžkého lustru a zabilo 56letou domovnici Madame Chomette. Tyto události a tak trochu odstrašující rozsáhlé chodby suterénu daly vytvořit mýtu, který se stal fenoménem. Jako první se tohoto příběhu ujal ve svém románu Gaston Leroux (info pro čtenáře). Na operu jsme sice nezavítali, tlačeni časem a obsahem našeho kufru, který neobsahoval dress code hodný pařížské opery. Avšak návštěvu této impozantní budovy zahalené do hávu mystična, jsme si nemohli nechat ujít.
Katedrála Notre-Dame (doslova katedrála Naší Paní, označovaná také jako katedrála Panny Marie nebo chrám Matky Boží), ale asi nejlépe znějící ve francouzštině Cathédrale Notre-Dame de Paris. Věhlasná gotická katedrála spadá pod pařížskou římskokatolickou arcidiecézi a patří k významným památkám evropské středověké architektury. Na této památce jsme obdivovali přechod od pozdně románské ke gotické architektuře a použití vnějších opěrných oblouků obvodových zdí a průčelí s četnými zdobenými sochami. Byla postavena v letech 1163–1345 a 15. dubna 2019 katedrálu bohužel zachvátil požár, který zničil krov a sanktusovou věž. I přesto je stále obdivuhodná a nás trochu zamrzelo, že jsme se k této konkrétní kulturní památce nevypravili o mnoho let dříve a neviděli ji v celé své kráse, bez přítomného lešení.
Stejně tak asi nemusíme představovat Louvre – muzeum umění ale právě to je pro nás milovníky umění synonymem Paříže a hlavní cíl naší cesty. Louvre, sídlící v palácovém komplexu Palais du Louvre, bývalém sídle francouzských králů je zkrátka zážitek. Na ploše 72 tisíc m² vystavuje toto muzeum přes 35 tisíc exponátů (z celkové sbírky asi 554 tisíc) od pravěku po 19. století. Co do návštěvnosti je nejnavstěvovanějším muzeem na světě. Za zmínku mimo světově proslulou Monu Lisu stojí také umělecké exponáty jako Madona ve skalách, Svoboda vede lid na barikády, Cyklus Marie Medicejské, Svatba v Káni galilejské, Venuše Mélská, Níké Samothrácká, i tato díla patří mezi nejvyhledávanější. My jsme byli unešení z každého exponátu a spatřovali v nich větší či menší inspiraci autorů, které nabízí také naše galerie.
Architektura zdejších budov by vydala na tlustou knihu. Například klasicistní styl architektury jsme spatřili ve Vítězném oblouku, který dal postavit Napoleon Bonaparte na paměť svého vítězství v bitvě u Slavkova. Oblouk byl vybudován v letech 1806–1836 a stojí uprostřed náměstí Place Charles-de-Gaulle na západním konci slavného pařížského bulváru Avenue des Champs-Élysées. Každý rok u oblouku bývá ukončen cyklistický závod Tour de France a my byli tak trochu rádi, že jsme se do tohoto období zrovna nepřipletli, jsme spíše moto nadšenci :). K památníku můžete vejít podzemní chodbou, v ně stavby navštívit malé muzeum a na jeho střeše je veřejně přístupná vyhlídková terasa. A jen pro zajímavost, Vítězný oblouk byl inspirací pro Dianin chrám ve Valticích.
Neutuchající dojmy ze všech těch krás nás ještě dlouho budou naplňovat entuziasmem.
Příště opět na viděnou od „někud“…
Vaše Galerie TOGA