Již od 16. století je apríl spojen s různými žertíky a nepatrnými zlomyslnostmi. Předpokládá se, že aprílový svátek vznikl jako reakce na změnu ročního období, z pochmurné zimy vstupujeme do veselejšího a barevného jara.
Proto bychom Vám dnes rádi představili dílo Adolfa Borna – Rušný den na Grand bazaru, ve kterém můžete spatřit pestrou paletu barev, s důrazem na detail a především humorný pohled na svět.
Z historie jednoznačně vyplývá, že se nejedná o původní český svátek. Přišel do Česka z Francie, ale rychle zdomácněl. První písemnou zmínkou v Česku o aprílu nalezneme v zápise od Bartoloměje Chrystellia z Prahy z roku 1690.
Ve Francii se tento den a následné zvolání při prozrazení žertu nazývá poisson d’avril, „dubnová ryba“, kdy se podle původního zvyku vystřihovala 1. dubna ryba z papíru, kterou lidé tajně přilepili druhému na záda. První zmínka o „dubnové rybě“ sahá hluboko do minulosti, byla doložena z roku 1466. Tradice „aprílování“ se ve Francii nejvíce rozšířila až v 16. a 17. století. Těší se dodnes oblibě nejen mezi přáteli, nýbrž i v médiích, které vypouštějí tzv. kachny (hoaxy).
Aprílové žerty současnosti se staly mnohem více sofistikované a často reagují na aktuální události daného období. Nechme se překvapit, co si na nás dnes kdo vymyslí. Zasmějme se, ať už bude žertík jakkoliv škodolibý.
Dejte nám vědět, jaký žertík si Vás někdo připravil, budeme se těšit!
Pěkný den s úsměvem na rtech přeje
Galerie TOGA