Olbram Zoubek – Ještě Jiskra

Přidáno: 30. 1. 2023

Velkolepý cementový reliéf Ještě Jiskra vytvořil Olbram Zoubek v roce 2004. Jde o nádherné dílo o rozměru 50 x 50 cm a na trhu umění je velkou vzácností i z toho důvodu, že Zoubek mnoho reliéfů tvořených technikou dusaného cementu netvořil. Tato technika umožňuje tzv. Haut-reliéfy, tělo Jiskry a zejména její hlava vystupují více než 6 cm nad povrch reliéfu.


Tělo ženy, tedy Jiskry je typicky štíhlé a protáhlé a její klidnou až zahloubanou tvář lemuje dokonalé mikádo podtržené zlacením, je v jasném kontrastu se šedou patinou. Všimněte si, že hlava zaujímá stejnou pozici, která je patrným rukopisem Olbrama Zoubka, známe ji například ze sochy Marie (poprsí) nebo z velkého reliéfního tisku Sblížení.


Reliéfní forma byla vytvořena Zoubkovo technikou charakteristickou pro reliéfy z tohoto období – postupné nanášení a namačkávání kousků sochařské hlíny. To je jasně patrné zejména na podkladové ploše reliéfu Ještě Jiskra.
Reliéf je signován na lícové straně vpravo dole „razítkem“ O ZOUBEK. Při koupi obdržíte také Certifikát pravosti vystavený Nadačním fondem Kmentová Zoubek.

Velký cementový reliéf Ještě Jiskra je nyní vystaven v Galerii TOGA. Bude právě Váš?

Další novinky v Galerii TOGA