...

Odesíláme vaše objednávky do 48h. Více o dopravě

5/5

Více než 1237 prodaných děl
od roku 2018. Zobrazit reference.

Město na vodě – Venezia 5. díl

Město na vodě – Venezia 5. díl

veronika-gajova-galerie-toga

Veronika Gajová

Dobrý den všem našim čtenářům,


jak jsme slíbili, tak děláme. V předchozím dílu o Benátkách jsme Vám představili Peggy Guggenheim Collection. V krátkosti si připomeňme, že se jedná o sbírku umění, jenž patří mezi nejvýznamnější muzea evropského a severoamerického umění první poloviny 20. století v Itálii. Nachází se v bývalém domově Peggy Guggenheim, Palazzo Venier dei Leoni, na Canal Grande v Benátkách, kam jsme přijeli sbírat inspiraci a nasát informace o umění.


Vzhledem množství děl a autorů jsme si pro tento díl vybrali dvě nejsvětovější jména. Představme si Pabla Picassa 25. října 1881 – 8. dubna 1973) a Salvadora Dalího (11. května 1904 – 23. ledna 1989). Vlastně asi netřeba představovat, až na jejich díla, které můžete v tomto článku shlédnout. Ale povězme si něco zajímavého o jejich bytí.


Věhlasnější jméno než-li Pablo Picasso asi neexistuje, je dokonce označován za umělce století – sochař a malíř, který uchvátil svět. Jeho touha po umění přesahovala asi jedinou jeho další vášeň a to byla vášeň pro ženy.


Ženy byly jeho múzami, jakmile je lapil do svých spárů, začal z nich vysávat potřebnou energii pro svá díla a poté je bez výčitek opustil. I taková může být láska… Udržoval paralelní a volné vztahy, 2x byl ženatý, propadal mladým dívkám. A přesně tak se zrodil slavný obraz Sen, inspirován mladistvou krásou Marie-Thérèse Walterovou, které bylo teprve 17 let. Následovala studentka malířství Françoise Gilotová, pozdější úspěšná malířka a spisovatelka, měli spolu dvě děti. Věkový rozdíl mezi Picassem a Gilotovou ? 40 let. Strávili spolu 9 let.

Pablo Picasso, The Studio, 1928


Odkloňme se od žen zpět k malířství. U Picassových děl si povšimněte, že jsou natolik svérázná a různorodá, jakoby v Pablovi třímalo hned několik různých malířů. Sám to vysvětloval takto: „Kdykoli jsem chtěl něco vyjádřit, použil jsem formu, která mi k tomu nejvíce ladila. Různá témata si žádají různé způsoby ztvárnění.“.

Pablo Picasso


Pablo vyrůstajíc v průměrných poměrech v Malaze ve Španělsku věnoval od malička všechnu pozornost malování. Školu zanedbával a to i tu výtvarnou v Madridu, raději se potuloval po ulicích a nasával vůně a barvy všeho kolem sebe. Otec José Ruiz Picasso byl malířem, učitelem umění a kurátorem v muzeu. Naučil Pabla mnohé techniky, ten jej však velice brzy díky svému talentu předehnal (uvádí se, že už ve 13 letech).

Pablo Picasso, Half-length Portrait of a Man in s Striped Jersey, 1939


Během svého života se držel pouze jednoho stereotypu: vstával před obědem, do odpoledne žil jen tím, čím se mu zachtělo, pak ho ale uhranulo na několik hodin malování (ano, čtete správně malování, ne milování), zavřel se do ateliéru, maloval do večera, poté si dopřál večeři a po ní opět pracoval na svých dílech mnohdy do pozdních nočních hodin. Spát chodíval kolem třetí hodiny v noci.

Pablo Picasso, On the Beach, 1937


Památná jsou nejen jeho díla inspirovaná ženami, ale i jeho obdivuhodné autoportréty, muži s dýmkou či harlekýni a další. Picasso měl 4 děti se třemi ženami a navzdory nevázanému životnímu stylu se dožil 91 let. Odhaduje se, že vytvořil cca 13 500 obrazů a skic, 100 000 rytin a tisků, 34 000 ilustrací a 300 skulptur a keramických děl. Obdivuhodné!


O slovo se nyní hlásí také Salvador Dalí se svým excentrickým knírem. Další z neobdivovanějších malířů a grafiků obrovského talentu, který se proslavil zejména svými surrealistickými díly plnými fantazií a snových imaginací. Víte, že ilustroval také knihy, navrhoval divadelní scény a kostýmy, designoval šperky a další? Byl umělcem tělem i duší.

Salvador Dalí, Birth of Liquid Desires, 1931-32


Salvator se narodil cca 9 měsíců po smrti svého bratra a asi také proto jeho rodiče věřili, že je reinkarnací jejich zemřelého syna. Byli o tom natolik přesvědčeni, až tomu začal věřit i sám Dalí. A už to bylo dost zvláštní. Tato skutečnost se promítla do jeho děl a světlo světa spatřil dokonce obraz nesoucí název Portrét mého mrtvého bratra.


Dalího díla plná hloubky a fantaskních zobrazení silně korespondovaly s jeho veřejnými zvláštnostmi. Například chodil do restaurací se svým mazlíčkem, kterým ale nebyl psíček do ruky, avšak ocelot. Na svou přednášku do Paříže přijel s Rolls Roycem plným květáku, na závěr přednášky pronesl, že všechno končí květákem. Jindy zase přišel přednášet oblečen do skafandru, ve kterém se začal dusit, protože neměl přívod vzduchu. V 70. letech vydal „kuchařku“ s názvem Les Diners de Gala (Galovy peníze). Kdo by si podle ní nepřipravil různé afrodiziakální dobroty doplněné o rozpustilé ilustrace, pečeného páva či žabí paštiku?

Salvador Dalí, Les Dineres de Gala


Vedl v jistém smyslu okázalý život, avšak oproti Picassovi mu většinu jeho životního času byla múzou jeho žena Gala a to i přesto, že spolu prý neměli sex. Bohužel když jeho až legendární o deset let starší žena zemřela, umělec se pokusil několikrát o sebevraždu a zase poněkud jinak…přestal pít, když nevyšla smrt dehydratací, rozdělal ve své ložnici oheň a chtěl se udusit. Nakonec zemřel na selhání srdce, za svou největší inspirátorkou odešel až 7 let po ní.


Je mnoho radostí a vášní, každý máme tu svou. Přejeme Vám mnoho příjemných zážitků pramenících z umění.
Děkujeme za pozornost a budeme se těšit opět „odněkud“…

Vaše Galerie TOGA

Máte dotaz? Potřebujete poradit?

Potřebujete poradit ohledně díla? Napište nám nebo zavolejte a my vám rádi se vším poradíme.

Další novinky v Galerii TOGA

Veronika Gajová
Při pohledu na obraz, nesoucí název „Ona“, nemůže nikdo pochybovat, kdo toto...
Veronika Gajová
Malý reliéfní tisk nazvaný „Ruka s ratolestí“ z dílny umělce Olbrama Zoubka...
Veronika Gajová
Z ateliéru jednoho z nejvýznamnějších českých umělců Olbrama Zoubka naše galerie nabízí...
Veronika Gajová
Král kýče nebo objevitel nových uměleckých rozměrů a možností? Názory na nového...
Veronika Gajová
K dispozici k prodeji v Galerii TOGA Obraz s názvem „Indiánské tábořiště“...

Během jedné konzultace vám pomůžeme vybrat dílo přesně podle vašich požadavků a přání, zodpovíme veškeré dotazy a představíme díla, která máme v nabídce.

Vyplňte formulář a získejte nezávaznou konzultaci

Odesláním formuláře souhlasíte se zásady zpracování osobních údajů.

Během konzultace:

Konzultací vás provede:

Veronika Gajová

Garant vašeho spokojeného nákupu

Díla u našich zákazníků

Vybrané reference naších zákazníků

Vybrané reference od našich zákazníků nám nejen dělají radost, ale také ukazují autentické zkušenosti a pocity z nákupu v naší galerii. Jsou to právě slova našich spokojených klientů, která nejlépe vypovídají o kvalitě a hodnotě uměleckých děl, která nabízíme.

IMG-20231225-WA0000

Zbyněk M.

5/5
Dobrý večer. Omlouvám se za rušení ve svátek Vánoční, ale prosím, dovolte mi poděkovat za Váš čas a přístup. Manželka objevila rytinu, visící na zdi místo jiného obrazu, 24. prosince ve dvě ráno, a ten den a ani následující pak již nespala, rozklepaná štěstím. Přeji Vám hezký zbytek Vánoc a od nového roku mnoho úspěchů. Zbyněk M.
Zobrazit celou referenci
Olbram_zoubek_o_orantka_20221029_2

Mgr. Jana K.

5/5
Hezký den, paní Gajová, doma jsem včera rozbalila zásilku od Vás. Musím velmi ocenit, jak pečlivě a úhledně bylo vše zabaleno. Bylo napínavé dostávat se přes igelity k vytouženému dílu. :-) Byla jsem doma sama a věřte mi, že jsem si to užívala. Opatrně, kousek po kousku. Ano, díla pan Zoubka obdivuji a leží mi v hlavě několik let. Měla jsem ale dojem, že je to pro mě nedostupná záležitost. Sen… a ten se mi, i díky Vám, splnil. Jsem absolutně nadšená. Dílo předčilo mé očekávání. Měla jsem trošku strach, jestli se mi bude rám hodit do našeho moderně, jednoduše zařízeného bytu. Asi to byla nějaká intuice, protože rám i pasparta se hodí k doplňkům a krásně mezi strohými, minimalistickými tvary nábytku vynikne. Nemůžu se na něj (vlastně na ni) vynadívat. Už má, O. Orontka, svoje místo a chystá se i osvětlení. Jestli se dá říci, že se člověk může do díla zamilovat…… tak mně se to stalo. Tím spíš, že jsem se dozvěděla (a to jsem si přečetla až po objednání), že má souvislost s paní Olgou Havlovou, kterou s úctou obdivuji. To je pro mě obrovský bonus navíc. Moc Vám děkuji za milou komunikaci a oceňuji Vaši profesionalitu. Srdečně Vás zdravím a přeji Vám, ať se Vám Vaše nádherná práce daří. Jana K.
Zobrazit celou referenci
Pavel_zouhar_sousosi_milenci_z_teruleu_seda_20230412_6

PhDr. Dalibor P. a MUDr. David S.

5/5
Milá paní Gajová, možná ani netušíte, jakou jste mi společně s mým partnerem Davidem udělala radost. Výběr sousoší Milenci z Teruelu od Pavla Zouhara předčil moje očekávání. Doposud jsem autora ani materiál litinu pro umělecká díla neznal. Celý dárek k mým narozeninám se nesl ve velkém utajení. Bylo mi jen řečeno, že dostanu něco, po čem již dlouho toužím. Před odjezdem k vám do galerie mi byl povyprávěn příběh podle legendy ze 13. století, na jehož motiv je socha umělecky ztvárněná. Když nám pak váš manžel otevřel dveře do galerie, hned na mě Diego a Isabel ze sousoší dýchli svou něhu a lásku. Vašemu manželovi děkuji za milé přijetí, předání daru a také ukázku další skvostů vaší galerie. Byl to umělecký zážitek. Paní Gajová, s Vaším manželem vedete galerii na vysoké úrovni. Ještě jednou moc děkuji za milé přijetí a za zaslání díla k nám domů do Oldřichovic u Třince. Milenci z Teruelu už dýchají u nás v obývacím pokoji a oknem se dívají na okolní Beskydy. S pozdravem PhDr. Dalibor P. a MUDr. David S.
Zobrazit celou referenci

Pošleme vám každý měsíc přehled nových děl

Získejte pravidelný přehled nových děl v naší galerii. Vyplňte formulář níže,
a my vám jednou měsíčně pošleme přehled nových děl ve sbírce.

Už odcházíte a nenašli jste dílo, které se vám líbí?

Zanechte nám váš e-mail a my vám občas pošleme přehled nových děl ve sbírce.

Vyhledávání na webu

Nezávazná konzultace

Vyplňte formulář a získejte nezávaznou konzultaci

Odesláním formuláře souhlasíte se zásady zpracování osobních údajů.

Během konzultace:

Konzultací vás provede:

Veronika Gajová

Garant vašeho spokojeného nákupu

Máte dotaz? Napište nám.

Vyplňte formulář níže a my se vám ozveme co nejrychleji, většinou už do druhého dne. Těšíme se na vaši zprávu!

Na dotaz vám odpoví:

Veronika Gajová

Garant vašeho spokojeného nákupu

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.

Možnosti dopravy:

Každé umělecké dílo je jedinečné a tak by jeho cesta k vám měla být co nejpohodlnější. Ať už je pro vás důležitá rychlost, bezpečnost, nebo osobní přístup, snažíme se vyhovět všem vašim přáním.

Rychle a bezpečně:

Většina našich zásilek putuje jako pojištěné, aby bylo Vaše dílo v bezpečí. Snažíme se odeslat vše do 48 hodin.

Expresní doručení:

Pokud nechcete dlouho čekat, je tu pro vás téměř u všech děl dostupná služba Messenger – dílo je u vás do druhého dne.

Okamžité vyzvednutí:

Pro ty, kteří máte nejvíce naspěch, nabízíme možnost dílo si vyzvednout ihned.

Osobní předání v Praze:

Pokud jste v Praze, rádi vám dílo předáme osobně.

Play Video

Zjistěte vše důležité o galerii za necelou minutu!

Zavolat

Po–Ne: 8.00–22.00