...

Odesíláme vaše objednávky do 48h. Více o dopravě

5/5

Více než 1237 prodaných děl
od roku 2018. Zobrazit reference.

Město na vodě – Venezia 2. díl

Město na vodě – Venezia 2. díl

veronika-gajova-galerie-toga

Veronika Gajová

Zdravíme naše čtenáře a milovníky umění,


věděli jste, že v Benátkách bývá každý rok v průměru 54 dní, kdy se hladina moře zvýší až o 90 cm? Takové dny se nazývají „acqua alta“. S tím souvisí také hlavní dopravní tepna a tou je Canal Grande. Funguje jako normální ulice, avšak bez asfaltu. Po kanálu plují stovky lodí, je dlouhý více než 4 kilometry a široký 30-90 m, ale překlenují ho pouze 4 mosty.


Jedním z nich je most Rialto (Ponte di Rialto) a právě přes tento most bylo poprvé možné překročit Canal Grande suchou nohou. Jedná se o nejvetší a nejslavnější benátský most. Most byl postaven již roku 1181 a zprvu se jednalo pouze o pontonový most (stavitel Nicolò Barattieri). Vzhledem k blízkému trhu, zvanému Rialto, brzy tento most nestačil. Most prošel mnohými „vylepšeními“, a současnou podobu se zastřešením získal až v roce 1591.

Ponte di Rialto


Představte si, že do 20. století se po benátských kanálech pohybovaly pouze gondoly. Že je gondola dřevěná loďka víme asi všichni ale pojďme trochu do hloubky. Typicky je gondola dlouhá 10 metrů, skládá se z 280 dílů a od 16. století mají předepsanou černou barvu, do té doby byly pestře pomalované. Samotná gondola váží 350 kg a zobec na přídi má tvar labutího krku, který slouží jako jakási protiváha gondoliéra, jejichž poznávacím znamení jsou pruhovaná trika.

Gondola


Cestovali jsme především za uměním a tak návštěva benátského souostroví Murano byla jasnou volbou, jak ukojit naší velkou lásku, kterou do práce s uměním vkládáme. Muránské ostrovy rozkládající se 1,5 km od Benátek jsou známé pro tradiční sklářskou výrobu. První výroba skla je doložena z 10. století a ke konci 13. století, přesněji roku 1291 bylo benátským dóžetem vydáno nařízení, aby se všichni skláři přestěhovali z Benátek na Murano a to kvůli nebezpečí požáru.

Výroba skla benátského typu

Muránští skláři si pečlivě střežili tajemství svých sklářských technik, export skla kvetl, skláři bohatli a získávali různá privilegia, mj. právo nosit meč. Skláře z Murana proslavila z počátku výroba skla benátského typu (dokonale čirá sklovina s vetkanými bílými a červenými vlákny). Dále se zaměřovali výrobu pestrobarevných skleněných perel, barevných millefiori (doslova tisíc květin) a sekaných skleněných úlomků pro skládání mozaik, o kterých jsme mluvili již v prvním díle naší cesty do Benátek. Mozaikami se pyšní Bazilika Svatého Marka.

Technika millefiori (tisíc květin)

V období renesance byla zavedena nová technologie napodobující brus diamantu – křišťál s facetovým broušením. Této technologie se brzy ujmuli také čeští skláři a rozvinuli ji.


Pokud se v Benátkách ubytujete nebo si půjdete vychutnat vzácné okamžiky do některé z místních restaurací či kaváren, jistě vám neunikne místní výzdoba a zařízení. V barokní době, tak jak si doba žádala, přišli muránští skláři s výrobou lustrů a rámů zrcadel z ručně tvarovaného skla. A ta je hojně prezentována místními podniky po celých Benátkách.

Ukázka ručně vyrobeného lustru z muránského skla


A kde jsou skláři jsou také malíři skla, i ti přispěli k věhlasnosti benátského skla. Pro ně vznikla samostatná muránská malířská škola, kterou hojně reprezentovala rodina Vivarini.


Máme Vám toho ještě tolik, co vylíčit a proto se můžete těšit na náš v pořadí třetí a předposlední díl Města na vodě…

Hezký den všem

Vaše Galerie TOGA

Máte dotaz? Potřebujete poradit?

Potřebujete poradit ohledně díla? Napište nám nebo zavolejte a my vám rádi se vším poradíme.

Další novinky v Galerii TOGA

Veronika Gajová
„Vodopád“ od Otto Plachty je působivá litografie o rozměrech 51 x 40...
Veronika Gajová
Den otců, který se slaví po celém světě na počest otcovství a...
Veronika Gajová
(21. 4. 1926 Praha – 15. 6. 2017 Praha) Připomeňme si naší...
Veronika Gajová
Jedná se o malý reliéfní tisk vytvořený Olbramem Zoubkem v roce 1999,...
Veronika Gajová
Řeč je o litografii neboli kamenotisku, jejímž objevitelem je právník, dramatik a...
Veronika Gajová
Jan Saudek a Martin Stranka jsou oba významní čeští fotografové, kteří svými...

Během jedné konzultace vám pomůžeme vybrat dílo přesně podle vašich požadavků a přání, zodpovíme veškeré dotazy a představíme díla, která máme v nabídce.

Vyplňte formulář a získejte nezávaznou konzultaci

Odesláním formuláře souhlasíte se zásady zpracování osobních údajů.

Během konzultace:

Konzultací vás provede:

Veronika Gajová

Garant vašeho spokojeného nákupu

Díla u našich zákazníků

Vybrané reference naších zákazníků

Vybrané reference od našich zákazníků nám nejen dělají radost, ale také ukazují autentické zkušenosti a pocity z nákupu v naší galerii. Jsou to právě slova našich spokojených klientů, která nejlépe vypovídají o kvalitě a hodnotě uměleckých děl, která nabízíme.

Olbram_zoubek_sochar_a_muza_20211217_7-min

Petr H.

5/5
Vazena pani Gajova, manzelovi jsem to rikal osobne, ale chtel bych i Vam podekovat za vstricnost a ochotu. Jsem rad za mile setkani a chvili stravenou ve Vasi galerii. Preji Vam obema hezky zbytek vikendu. Petr H.
Zobrazit celou referenci
IMG-20231225-WA0000

Zbyněk M.

5/5
Dobrý večer. Omlouvám se za rušení ve svátek Vánoční, ale prosím, dovolte mi poděkovat za Váš čas a přístup. Manželka objevila rytinu, visící na zdi místo jiného obrazu, 24. prosince ve dvě ráno, a ten den a ani následující pak již nespala, rozklepaná štěstím. Přeji Vám hezký zbytek Vánoc a od nového roku mnoho úspěchů. Zbyněk M.
Zobrazit celou referenci
Olbram_zoubek_o_orantka_20221029_2

Mgr. Jana K.

5/5
Hezký den, paní Gajová, doma jsem včera rozbalila zásilku od Vás. Musím velmi ocenit, jak pečlivě a úhledně bylo vše zabaleno. Bylo napínavé dostávat se přes igelity k vytouženému dílu. :-) Byla jsem doma sama a věřte mi, že jsem si to užívala. Opatrně, kousek po kousku. Ano, díla pan Zoubka obdivuji a leží mi v hlavě několik let. Měla jsem ale dojem, že je to pro mě nedostupná záležitost. Sen… a ten se mi, i díky Vám, splnil. Jsem absolutně nadšená. Dílo předčilo mé očekávání. Měla jsem trošku strach, jestli se mi bude rám hodit do našeho moderně, jednoduše zařízeného bytu. Asi to byla nějaká intuice, protože rám i pasparta se hodí k doplňkům a krásně mezi strohými, minimalistickými tvary nábytku vynikne. Nemůžu se na něj (vlastně na ni) vynadívat. Už má, O. Orontka, svoje místo a chystá se i osvětlení. Jestli se dá říci, že se člověk může do díla zamilovat…… tak mně se to stalo. Tím spíš, že jsem se dozvěděla (a to jsem si přečetla až po objednání), že má souvislost s paní Olgou Havlovou, kterou s úctou obdivuji. To je pro mě obrovský bonus navíc. Moc Vám děkuji za milou komunikaci a oceňuji Vaši profesionalitu. Srdečně Vás zdravím a přeji Vám, ať se Vám Vaše nádherná práce daří. Jana K.
Zobrazit celou referenci

Pošleme vám každý měsíc přehled nových děl

Získejte pravidelný přehled nových děl v naší galerii. Vyplňte formulář níže,
a my vám jednou měsíčně pošleme přehled nových děl ve sbírce.

Už odcházíte a nenašli jste dílo, které se vám líbí?

Zanechte nám váš e-mail a my vám občas pošleme přehled nových děl ve sbírce.

Vyhledávání na webu

Nezávazná konzultace

Vyplňte formulář a získejte nezávaznou konzultaci

Odesláním formuláře souhlasíte se zásady zpracování osobních údajů.

Během konzultace:

Konzultací vás provede:

Veronika Gajová

Garant vašeho spokojeného nákupu

Máte dotaz? Napište nám.

Vyplňte formulář níže a my se vám ozveme co nejrychleji, většinou už do druhého dne. Těšíme se na vaši zprávu!

Na dotaz vám odpoví:

Veronika Gajová

Garant vašeho spokojeného nákupu

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.

Možnosti dopravy:

Každé umělecké dílo je jedinečné a tak by jeho cesta k vám měla být co nejpohodlnější. Ať už je pro vás důležitá rychlost, bezpečnost, nebo osobní přístup, snažíme se vyhovět všem vašim přáním.

Rychle a bezpečně:

Většina našich zásilek putuje jako pojištěné, aby bylo Vaše dílo v bezpečí. Snažíme se odeslat vše do 48 hodin.

Expresní doručení:

Pokud nechcete dlouho čekat, je tu pro vás téměř u všech děl dostupná služba Messenger – dílo je u vás do druhého dne.

Okamžité vyzvednutí:

Pro ty, kteří máte nejvíce naspěch, nabízíme možnost dílo si vyzvednout ihned.

Osobní předání v Praze:

Pokud jste v Praze, rádi vám dílo předáme osobně.

Play Video

Zjistěte vše důležité o galerii za necelou minutu!