Madan Butterfly od Adolfa Borna

Přidáno: 5. 6. 2023

Přejeme všem krásný den,


pro dnešek jsme si pro Vás vybrali znamenitou velkou litografii, nesoucí název Madam Butterfly od autora Adolfa Borna. Born pro toto dílo čerpal inspiraci ve stejnojmenné opeře Giacoma Pucciniho z roku 1904.


Pojďme si tento příběh v krátkosti připomenout: důstojník amerického námořnictva Pinkerton si v Nagasaki pro své potěšení kupuje mladou dívku Cio-Cio-San, zvanou Motýlek (Butterfly). Dívka se do Pinkertona zamiluje a je ochotna vzdát se pro něj svých zvyků i svého náboženství, bohužel netuší, že Pinkerton považuje tuto svatbu jen za nezávazné dobrodružství. O tři roky později stále čeká Cio-Cio-San se svým malým dítětem na návrat Pinkertona, který se však mezitím v Americe oženil.


Nakonec připlouvá do Nagasaki americká válečná loď a z ní vystupuje Pinkerton se svou manželkou Kate. Ta oznamuje Cio-Cio-San, že hodlá její a Pinkertonovo dítě odvést a vychovat jej v Americe. Cio-Cio-San neunese své neštěstí a bolest a vše ukončuje spácháním sebevraždy.


Velká litografie Madam Butterfly je typickým Bornovým dílem jak do barevnosti tak i grafickým ztvárněním důstojníka Pinkertona a mladičké Cio-Cio-San. Její velikost v rámu je 69 x 78 cm, litografie ve výřezu má rozměr 48 x 57 cm.


Adolf Born litografii Madam Butterfly signoval svým podpisem tužkou. Vlevo dole pak najdeme číslo listu. Náš list má číslo 65/80.


Nádherná litografie Madam Butterfly od uznávaného autora Adolfa Borna je aktuálně v naší galerii připravena k prodeji. Čeká pouze na Vás…

Budeme se těšit

Vaše Galerie TOGA

Další novinky v Galerii TOGA