Dříve se tento významný den nazýval Den osvobození nebo Den osvobození od fašismu a slavil se 9. května. Tento termín zůstává platný v zemích bývalého Sovětského svazu, kde byl 9. květen vyhlášen jako Den vítězství nad fašismem. Důvodem pro toto datum je skutečnost, že kapitulace nacistického Německa vstoupila v platnost v čase, který odpovídal první minutě 9. května moskevského času. Proto se na západě slavil 8. květen a v Sovětském svazu následující den. Toto historické datum je dodnes připomínáno jako symbol vítězství nad fašismem a jako vzpomínka na oběti druhé světové války.
Den 8. května 1945, byl významným milníkem, který symbolizuje konec dlouhých let válečného utrpení a útlaku v Evropě.
Kapitulace Německa byla podepsána 7. května 1945 v Remeši ve Francii, avšak kvůli časovým zónám a administrativním detailům byla oficiálně veřejně oznámena až 8. května. Tento den je spojen s oslavami, uvědoměním si obětí války a vděčností za konec hrůz druhé světové války v Evropě.
Dne vítězství je dodnes v mnoha zemích připomínán různými oslavami, ceremoniály, vzpomínkovými akty a pochody. Je to příležitost k uctění památky padlých vojáků, odhalení pomníků a projevům vděčnosti veteránům a občanům, kteří přispěli k osvobození Evropy od nacistického útlaku.
Dne 8.5. je také nahlášena demonstrace, která se uskuteční na Václavském náměstí (podium pod sochou sv. Václava)
12:00-17:00 Veřejné shromáždění za účelem vyjádření politických postojů k současnému
vedení země.
V minulosti se v bývalém Československu politici dlouho nemohli shodnout na tom, který den zvolit jako státní svátek. Nakonec došlo k dohodě až v roce 1951, kdy se poslanci dohodli na 9. květnu jako Dnu osvobození Československa Sovětskou armádou.
V roce 1990 byl nejdříve upraven název svátku na Den osvobození od fašismu. O rok později, v roce 1991, bylo změněno i datum oslav na 8. května.
Historie státního svátku v Československu, a později v České republice, byla poznamenána několika úpravami názvu. První změna přišla v roce 2000, kdy se název zkrátil pouze na Den osvobození. Tato změna byla pravděpodobně motivována snahou o jednodušší a přímější označení svátku.
K další úpravě došlo o čtyři roky později, v roce 2004, kdy byl svátek přejmenován na Den vítězství, tak jak ho známe dnes. Tato poslední změna mohla být reakcí na proměňující se politické a historické kontexty, přičemž označení „vítězství“ zdůrazňuje triumf nad totalitními režimy a oslavuje konec druhé světové války v Evropě.