Obraz nesoucí název Odaliska (neboli otrokyně v sultánově harému) namaloval Henri Matisse v letech 1920-21. Malba zobrazuje ženu se zavřenýma očima, ležící v průsvitném odění na divanu. Inspiraci pro toto krásné dílo nalezl Henri Matisse při svých dvou cestách po Africe. Odalisky upoutaly umělcovu fantazii natolik, že je maloval až do konce 40. let. Poté byl bohužel upoután na invalidní vozík a nebylo mu již umožněné malovat. Až do listopadu 1954 než Henri Matisse zemřel tvořil obdivuhodné koláže z výstřižků barevných papírů pokrytých kvašovými barvami.
Malba Odaliska Henriho Matisse, jenž se nachází ve sbírce Stedelijk Musea v holandském Amsterdamu se ale vrací domů! Bude vrácena dědicům židovského textilního továrníka Alberta Sterna. Ten byl při pokusu o útěk z nacistické Evropy donucen dílo pod nátlakem prodat.
Po nástupu nacistů k moci byl Albert Stern nucen kvůli svému židovskému původu uprchnout z Německa. V roce 1936, v zemi již dva roky probíhaly rasové čistky, se rodina usadila v neutrálním Nizozemsku. „V Amsterdamu se Albert a Marie Sternovi opakovaně snažili získat víza pro sebe, své děti a vnoučata,“ uvedla v prohlášení Komise pro uloupené umění v Evropě, která ve sporu se Stedelijk Museem zastupovala Sternova vnoučata.
„Vzhledem k tomu, že rodina Sternových potřebovala peníze na útěk, restituční výbor rozhodl, že se jedná o nedobrovolnou ztrátu majetku kvůli okolnostem přímo souvisejícím s nacistickým režimem,“ oznámilo Stedelijk Museum v tiskové zprávě.
„Rodina si sama nesla jizvy své nesnesitelné a tragické historie. Nyní, konečně, díky nizozemskému restitučnímu výboru, je to uznáno. Obraz se vrací nám, právoplatným majitelům, a s ním i část naší historie,“ uvedla rodina v prohlášení. „Návrat obrazu od Matisse je dojemným a zdrcujícím okamžikem pro nás všechny. Naši prarodiče milovali umění, hudbu a divadlo. Byl to střed jejich života. Za těch pár let, které jsme s babičkou po válce strávili, nám tu lásku předala a od té doby obohacuje naše životy, “ dodala závěrem rodina.
Pěkný den přeje
Galerie TOGA s.r.o.
(FOTO: Stedelijk Museum Amsterdam)