Dobrý den,
v tento den slaví občané České republiky státní svátek, který je jako jeden z těchto dnů vymezen i zákonem. 28. září upomíná na rok 935, kdy byl velmi pravděpodobně zavražděn kníže Václav, český světec a symbol české státnosti.
Pro knížete Václava, syna knížete Vratislava a jeho manželky Drahomíry, sehrála v životě důležitou roli babička – svatá Ludmila, jenž se významně podílela na jeho výchově. Václav se velmi zasloužil o zachování suverenity českého státu po porážce saským králem Jindřichem Ptáčníkem.
Václav byl zbožným panovníkem, nezpochybnitelně se zasloužil o založení chrámu sv. Víta. Především Václavova zahraniční politická orientace a touha po moci dovedla jeho bratra Boleslava I. k činu, díky kterému mohl přebrat po svém mladším bratrovi vládu. Činem úkladného zavraždění Václava v Boleslavi, které vykonali dle legend družiníci Hněvsa, Tira a Česta v roce 935. Staršího výklad hovoří již o roce 929, nýbrž výsledky moderního historického výzkumu se spíše kloní k první variantě.
A tak si 28. září připomínáme tuto Svatováclavskou tradici, která sehrála v českých národních dějinách důležitou roli. Již od konce 10. století byl kníže Václav prezentován jako světec a ochránce národa.
K nejvýznamnějším památkám v tomto ohledu patří Myslbekova jezdecká socha sv. Václava na Václavském náměstí v Praze, socha svatého Václava na Karlově mostě, socha sv. Václava na Vyšehradě a také kostel svatého Václava ve Staré Boleslavi.
Zároveň je tento státní svátek brán jako nepracovní den. Udělejte si tedy chvilku a zpříjemněte si den alespoň online prohlídkou uměleckých děl naší Galerie TOGA. Odpočívejte a rozjímejte.
Přejeme Vám krásný a pohodový den
Vaše Galerie TOGA