I když je První duben známý jako den aprílových žertíků, může také přinést zajímavé příležitosti v oblasti umění a prodeje obrazů. A jako vhodný aspirant právě pro tento den nás neoslovil nikdo více než Adolf Born a jeho dílo „Dívka s rybou a ptákem“.
Původ aprílových žertíků a tradic spojených s Prvním dubnem není zcela jasný, ale existuje několik teorií o jejich původu. Jedna z nejrozšířenějších teorií říká, že tradice může mít svůj původ v antickém Římě nebo v předkřesťanské době, kdy se slavil začátek nového roku v březnu nebo dubnu. V tomto období byly součástí oslav různé rituály a legrace.
Další teorie spojuje aprílové žertíky s reformou kalendáře v 16. století, kdy byl gregoriánský kalendář zaveden papežem Řehořem XIII. Před reformou začínal nový rok v některých zemích právě na Prvního dubna. Když však byl zaveden gregoriánský kalendář, který posunul začátek nového roku na 1. leden, někteří lidé se rozhodli nepřijmout tuto změnu a pokračovali ve slavení Nového roku na Prvního dubna. Ti, kteří přijali nový kalendář, se jim posmívali a posílali jim falešné pozvánky na oslavy, falešné dary nebo je zmateně přesvědčovali o neexistujících událostech.
Nicméně, přesný původ aprílových žertů je nejasný, a je možné, že se jedná o kombinaci různých historických událostí a tradic.
Hezký aprílový den Vám přeje Galerie TOGA s.r.o.