Prodáno

Hledáte vhodné dílo?

Podívejte se na díla, které jsou k prodeji v naši prodejní sbírce.

Fotografie díla

Více o díle

Olbram Zoubek – Stíny 2

Velký reliéfní tisk Stíny 2 vytvořil Olbram Zoubek už v roce 1976. V tomto období vytvořil Olbram Zoubek celou plejádu děl s podobnou tématikou. Jako příklad může uvést třeba cínový reliéf Žena a stín, který jste také mohli v naší galerii TOGA vidět. Patří sem i soubor “… v cele” – Muž v cele, žena v cele, atd.

Období let 1976 až 1978 patří mezi Zoubkovi nejobtížnější. té době byl silně perzekuován komunistickým režimem, měl zakázanou výstavní činnost i možnost propagovat svoji tvorbu veřejnosti. Opravdu si připadal jak vězeň, sice nezavřený v reálném vězení, ale dokonale izolován od veřejného života i uměleckého světa.

Stíny 2 jsou vyjádřením jeho deprese a smutku z izolace, do které byl uvržen spolu se svojí ženou Evou Kmentovou. Tisk zobrazuje těla muže a ženy v jejich pozadí je vidět jejich “vězení” vyjádřené sice jednoduchými linkami, ale o to výmluvnější jsou.

Tisk není zlacený, vše je v rovnováze. Žádný zvýrazněný detail neodvádí pozornost od celku jako takového.

Výjimečný a velmi osobní tisk Stíny 2 vznikl v pouhých 12 kusech. V tomto období Olbram Zoubek své tisky čísloval. Vlevo dole tak najdete číslo tisku 10/12. Vpravo pak Olbram Zoubek tisk signoval svým podpisem tužkou.

Nádherný tisk Stíny 2 je nyní k dispozici v Galerii TOGA.

Ukázka děl z prodejní sbírky