Dopis králi Haakonovi

Prodáno

Hledáte vhodné dílo?

Podívejte se na díla, které jsou k prodeji v naši prodejní sbírce.

Fotografie díla

Více o díle

Adolf Born – Dopis králi Haakonovi

Unikátní barevnou litografii Dopis králi Haakonovi vytvořil Adolf Born v roce 1966. Litografii je tedy 55 let!

Král Haakon IV. byl norský král v letech 1217–1263. V historii Norska bylo jméno Haakon poměrně častým panovnickým jménem.

Posledním králem Haakonem byl norský král Haakon VII., který byl první norský král od znovuobnovení nezávislosti Norska v roce 1905 a zároveň také poslední norský král, který byl korunován (v roce 1908 byly korunovace parlamentem zrušeny).

Litografie Dopis králi Haakonovi je prostě úžasná. Naprosto jiná, než jsou Bornova díla z pozdějšího období 90 let a 21. století. Má obrovskou energii. Pohled na ní evokuje lidskou historii ve své syrovosti a bez příkras. Adolf Born toho docílil směsí různých vizuálních stylů ze všech koutů světa i historických období. Postava evokuje grafický styl Inků, najdeme zde klínové i runové písmo. Ve spodním rohu se na nás “šklebí” Aztécká lebka. Najdeme zde i křižácký středověký meč i meč Římanů. Vše korunuje “obrázkové písmo! Egypťanů v horní části obrazu.

Silné emoce vzbuzuje i sytá červeň, ve které je litografie Dopis králi Haakonovi vyvedena.

Excelentní dílo!

Litografie Dopis králi Haakonovi je nádherným velkým dílem Adolfa Borna. Její rozměr ve výřezu je 56 x 35 cm, rám samotný má rozměr 74 x 52 cm. Adjustace je provedena do dřevěného rustikálního rámu sytě rudé barvy, která skvěle koresponduje s barevností litografie Dopis králi Haakonovi.

Adolf Born litografii Dopis králi Haakonovi signoval svým podpisem tužkou, označil jej letopočtem vzniku i číslem listu. Litografie vznikla v pouhém počtu 100 Ks, náš list má číslo 41.

Vzácně se vyskytující, jedinečná litografie Adolfa Borna Dopis králi Haakonovi je nyní v galerii TOGA připravena k prodeji. A navíc k ní dostanete i originální prodejní účtenku z roku 1966!

Ukázka děl z prodejní sbírky