Neprakta Jiří Winter

(12.7.1924 Praha – 30.10.2011 Praha)

Jiří Winter Neprakta byl kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista. Za svůj život nakreslil více než 35 000 kreslených vtipů (je uveden v Guinnessově knize rekordů) a ilustroval stovky humoristických knih.

Se svým tatínkem často chodil do pražské ZOO, kde zasklívali akvária. Od té doby se z něj stal vášnivý přírodovědec. Později studoval grafiku a přírodovědu. Avšak s prvními ilustracemi živočichů Jiří Winter pochopil, že ho láska k přírodovědě, jíž po válce krátce studoval, neuživí a začal se věnovat karikaturám.

První kresbu publikoval v roce 1948, ale kvůli socialismu musel své erotické až surrealistické nápady potlačovat. Postupně se jeho legendární zobrazení žen a košilaté vtipné scény objevovali stále častěji. Stal se jedním z hlavních autorů československého satirického a humoristického časopisu Dikobraz, který v roce 2004 pomáhal obnovit.

Jiří Winter Neprakta byl během 2. druhé světové války více než rok vězněn za přechovávání zbraní. Jeho položidovská rodina skončila v koncentračním táboře, z něhož se vrátil pouze Jiří se svou maminkou. Ta s ním až do své smrti v 96 letech obývala společnou domácnost.

Jiří Winter Neprakta se s hrůznými zážitky z války, kdy se ocitl v těsné blízkost smrti, vyrovnával po svém. Překonával je humorem a snad i tíhnutím ke kuriózním a často morbidním předmětům. Jeho vila byla muzeem s neuvěřitelnými sbírkami.

Neprakta byl čtyřikrát ženatý a až do své smrti denně pracoval na svých kresbách.

Díla od autora

Jiní autoři

Anderle Jiří

Český akademický malíř a grafik. Uprostřed války mu v roce 1943 zemřel...

Anderle Radek

Vystudoval soukromou mistrovskou školu uměleckého designu v Praze, poté v letech 1995-2011...

Baborák Ivan

Narodil se v roce 1955 v Chrudimi. Do roku 1993 vykonával různá...

Jirků Boris

Malíř, sochař, ilustrátor prof. Boris Jirků se narodil 10.dubna 1955 ve Zlíně....

Born Adolf

Adolf Born byl úspěšný malíř, ilustrátor, animátor, karikaturista a kostýmní výtvarník. Výtvarnou...