...
5/5

Více než 1237 prodaných děl
od roku 2018. Zobrazit reference.

Janoušek Vladimír

Janoušek Vladimír

(30. ledna 1922, Ždírec - 8. září 1986, Praha)

Český sochař a malíř, zakládající člen skupiny UB 12 a manžel sochařky Věry Janouškové.

Po roce stráveném na škole uměleckých řemesel v Brně odešel na Uměleckoprůmyslovou školu do Prahy, ale studium přerušilo totální nasazení a až do konce války pracoval jako dělník na pile. Po válce byl přijat do ateliéru prof. Josefa Wagnera na VŠUP a jeho spolužáky se stali, kromě Věry Havlové, jeho příští ženy (Věra Janoušková), i Zdeněk Palcr, Miloslav Chlupáč, Olbram Zoubek a Eva Kmentová.

V letech 1952–1970 byl členem Svazu čs. výtvarných umělců a Umělecké besedy v Praze, v roce 1960 zakládajícím členem tvůrčí skupiny UB 12.

Během druhé poloviny šedesátých let v Janouškových sochách postupně sílí technicistní charakter – sochy působí jako jakési strojové mechanismy. To dotváří prvek kyvadla, které si sochař oblíbil a které se stalo pro jeho tvorbu typické. Tušové kresby černých figur v prostoru, tak charakteristické pro autora, jsou paralelou k jeho variabilním plastikám.

Na sklonku desetiletí vytvořil Janoušek monumentální kompozici z vykrajovaných a svařovaných plechů s názvem Hrozba války (1968-69). Socha byla určena pro československý pavilon na světové výstavě v Ósace (1970). Janoušek pojal dílo politicky: zástup apokalyptických militantních figur kráčí s napřaženými zbraněmi na československý pavilon od sousedního pavilonu sovětského. Janoušek se po této události a pro svůj nekompromisní postoj stal v období Normalizace nežádoucí. Jeho návrhy byly vylučovány z veřejných soutěží a a do konce života už svá díla nemohl představit širší veřejnosti.

Svá díla vystavoval na mnoha výstavách zejména ve světě (Paříž, New York, Berlín,..) Po roce 1989 bylo jeho dílo zastoupeno v mnoha galeriích v České republice.

Díla od autora

Momentálně nejsou žádná díla autora v nabídce

Další autory v naši galerii

Díla, která u nás najdete:

V galerii si najde to své každý milovník umění. Od soch a obrazů až po reliéfy, reliéfní tisky a fotografie – naše kolekce je stejně rozmanitá, jak jsou rozmanité i umělecké vkusy. Nečekejte a objevte kategorii, která vás nejvíce osloví!

Během jedné konzultace vám pomůžeme vybrat dílo přesně podle vašich požadavků a přání, zodpovíme veškeré dotazy a představíme díla, která máme v nabídce.

Vyplňte formulář a získejte nezávaznou konzultaci

Odesláním formuláře souhlasíte se zásady zpracování osobních údajů.

Během konzultace:

Konzultací vás provede:

Veronika Gajová

Garant vašeho spokojeného nákupu

Díla u našich zákazníků

Vybrané reference naších zákazníků

Vybrané reference od našich zákazníků nám nejen dělají radost, ale také ukazují autentické zkušenosti a pocity z nákupu v naší galerii. Jsou to právě slova našich spokojených klientů, která nejlépe vypovídají o kvalitě a hodnotě uměleckých děl, která nabízíme.

20230924_201812

Helena K.

5/5
Dobrý večer, paní Gajová, posílám jen pozdravení z Karlových Varů :-), Anděl už má své místo a já ještě jednou děkuji za příjemné jednání. Pozdrav i Vašemu manželovi :-) Pěkné dny příští. Helena K.
Zobrazit celou referenci
Pavel_zouhar_andel_39_mat_zlato_2_1 (1)

Helena K.

5/5
Dobrý den, paní Gajová, zásilka dorazila v pořádku, mám radost. Moc děkuji za příjemnou zkušenost. S pozdravem Helena K.
Zobrazit celou referenci
IMG_1597

Olga Z.

5/5
Dobrý den, děkujeme manželům Gajovým za vstřícné a rychlé zprostředkování prodeje sochy Sedící anděl . Socha nám udělala velkou radost a už ji máme pod velkým cedrem na naší zahradě . Těšíme se na další akce a manželům Gajovým přejeme vše dobré . Olga J.
Zobrazit celou referenci

Pošleme vám každý měsíc přehled nových děl

Získejte pravidelný přehled nových děl v naší galerii. Vyplňte formulář níže,
a my vám jednou měsíčně pošleme přehled nových děl ve sbírce.

Už odcházíte a nenašli jste dílo, které se vám líbí?

Zanechte nám váš e-mail a my vám občas pošleme přehled nových děl ve sbírce.

Vyhledávání na webu

Nezávazná konzultace

Vyplňte formulář a získejte nezávaznou konzultaci

Odesláním formuláře souhlasíte se zásady zpracování osobních údajů.

Během konzultace:

Konzultací vás provede:

Veronika Gajová

Garant vašeho spokojeného nákupu

Máte dotaz? Napište nám.

Vyplňte formulář níže a my se vám ozveme co nejrychleji, většinou už do druhého dne. Těšíme se na vaši zprávu!

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.
Play Video

Zjistěte vše důležité o galerii za necelou minutu!

Zavolat

Po–Ne: 8.00–22.00