Alfa pro Karvinou

neprodejné

Zaujalo vás toto dílo?

Rádi vám ho představíme osobně u šálku dobré kávy.

Více o díle

Olbram Zoubek – Alfa pro Karvinou

O cínové zlacené soše Alfa pro Karvinou toho mnoho nevíme. Je to zřejmě jeden ze tří návrhů pro realizaci velké sochy do Karviné, ale nevíme, kam ta socha byla určena. V katalogu díla Olbrama Zoubka takovou realizaci nemáme, takže soudíme, že zůstalo jen u těch tří návrhů, že k velké realizaci nedošlo.

Prvním návrhem byla socha Alfa, katalogové číslo 1142, druhým Beta, číslo 1143 a třetím Gama, číslo 1154. Rok vzniku všech těchto tří sošek byl 2001. Sochy jsou si hodně podobné, stojí na kruhových plintech, mají drdoly a liší se hlavně v tom, jakým způsobem mají udělanou draperii. Patří k tomu líbivějšímu z díla Olbrama Zoubka.

Socha Alfa pro Karvinou je nádhernou ukázkou díla Olbrama Zoubka. Vysoká štíhlá postava se vznáší nad plintem, její pravá ruka je vytažena v nabízeném gestu podání ruky. Drdol je silně zlacený, stejně jako drapérie, která je zavěšena přes levou ruku a zakrývá klín sochy.

Celková výška sochy Alfa pro Karvinou je 69 cm. Je umístěná poměrně netradičně na dřevěném podstavci. Signaturu Olbrama Zoubka naleznete na zadní části plintu, vytvořenou typickou raznicí O. ZOUBEK.

K soše obdržíte i certifikát Nadačního fondu Kmentová Zoubek.

Nádherná socha Alfa pro Karvinou je aktuální k dispozici v Galerii TOGA.

Mohlo by vás také zajímat