Výročí úmrtí Olbrama Zoubka

Přidáno: 15. 6. 2023

(21. dubna 1926 Praha – 15. června 2017 Praha)

Autor, na jehož tvorbu se od počátku naší galerie s radostí a obdivem zaměřujeme, by tento rok oslavil své 97. narozeniny a dnešním dnem již 6let není autor mezi námi. A proto bychom i letos chtěli pár slovy uctít jeho památku.

I díky vašim komentářům, vidíme, že vás díla Olbrama Zoubka zajímají i mimo galerie a výstavy, a sochy můžeme vidět v našem okolí volně přístupné. A i proto jsme rádi, že s námi interagujete a místa sdílíte.

Pár z těchto míst jsme vám taktéž představili v minulosti zde., kde se k místům můžete vrátit, nebo s námi dnes objevit další místa, kde je tvorba Olbrama Zoubka (a Evy Kmentové) k vidění. Tímto bychom rádi vzdali hold tomuto výjimečnému autorovi.

S přáním hezkého dne Galerie TOGA s.r.o.

1. Socha Evy před Klicperovým divadlem (Hradec Králové)

Socha biblické Evy zdobí prostranství před Klicperovým divadlem v Hradci Králové. Roku 1996 ji vytvořil sochař Olbram Zoubek. Jedná se o postavu štíhlé ženy se zlatými vlasy.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/socha-evy-pred-letni-scenou-klicperova-divadla

2. Pomník obětem holocaustu (Kroměříž)

Na Komenském náměstí, v místech, kde dnes stojí Kulturní dům stávala od roku 1909 synagoga, postavená v novorománském slohu s orientálními maurskými prvky. V roce 1942 ji nacisté vyhodili do povětří. Dnes ji připomíná památník kroměřížským obětem holocaustu od Olbrama Zoubka.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/pomnik-kromerizskym-obetem-holocaustu

3. Pomník Milady Horákové na Smíchově (Praha)

Pomník Milady Horákové tvoří bronzová socha se skloněnou hlavou v mírně nadživotní velikosti, která je otočena zády do ulice.

4. Socha pro kněze Josefa Toufara (socha je umístěna v zákristii kostela svatého Víta v dnes již zaniklé obci Zahrádka.)

Poslední svou sochu Olbram Zoubek věnoval umučenému knězi Josefu Toufarovi. „O páteru Toufarovi jsem četl knihu, kterou o něm napsal Miloš Doležal. Ta mě tak dojala, že jsem se rozhodl faráři utlučenému komunistama ve Valdicích věnovat sochu,“ vysvětloval při jejím odhalení jeden z nejuznávanějších českých sochařů a autor řady děl věnovaných obětem komunismu.

Zdroj: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/odhaleni-sochy-pro-patera-josefa-toufara-v-zahradce.A170225_172932_jihlava-zpravy_mv

5. V neposlední řadě dětské hřiště, s herními prvky, které před více než 50 lety vytvořili sochaři Olbram Zoubek a jeho žena Eva Kmentová. Plastiky jsou natřené na bílo. (Praha – Stromovka)