...

Odesíláme vaše objednávky do 48h. Více o dopravě

5/5

Více než 1237 prodaných děl
od roku 2018. Zobrazit reference.

Umění starověkého Egyptu

Umění starověkého Egyptu

veronika-gajova-galerie-toga

Veronika Gajová

Zdravíme všechny příznivce Galerie TOGA,

toulky a chtíč po vědění a vidění historie umění a umělecký děl, nás zavedli už na mnohá místa. V živé paměti máme naší poslední cestu do vzdáleného Egypta, kde jsme strávili nezapomentulné okamžiky, uchváceni uměním této starověké civilizace.
Rádi bychom Vám barvitě vylíčili každý krok v této zemi. Chceme Vám předat alespoň střípky z toho, co jsme mohli my z naší galerie vidět na vlastní oči a nad čím nepřestáváme žasnout.


Díl první – Luxor


První kroky nás zavedli k Zádušnímu chrámu Ramesse III., pravděpodobně s nejlépe vyobrazenými reliéfy zobrazující příchod a porážku mořských národů za vlády Ramesse III. Má ortodoxní design a chrámový okrsek obsahuje více než 7 000 m² zdobených nástěnných reliéfů.


Následoval Karnak, egyptský chrámový komplex a hlavní kultovní středisko boha Amona („Skrytý“). Do hlavního chrámu se vstupuje mohutnou plochou branou, následuje obdélné nádvoří a sloupová síň. Sloupová síň má plochu asi 5 000 m² se 134 masivními sloupy v šestnácti řadách.


Rozhodně jsme si nenechali ujít Memnonovy kolosy, jsou to dvě sochy zpodobňující egyptského faraona Amenhotepa III. Sochy se tyčí do výšky 16,6 m, stojí na podstavci vysokém 2,3 m a chodidla soch jsou dlouhá přes 3 m. Původně byly sochy ještě vyšší – i s královskou korunou, která se nedochovala, měřily 21 m.


Opravdu dechberoucím se pro nás stal Zádušní chrám královny Hatsepsut, který tato „velká žena“ nechala za své vlády postavit jako svůj zádušní chrám, v němž živí mohou konat obřady zajišťující zesnulému věčný návrat. Výzdoba chrámu se týká především znázornění královnina božského původu – vzešla ze sňatku boha Amona s Hatšepsutinou matkou Ahmosou. Jiné zobrazují výjevy z jejího narození a mládí, další náměty zas oslavují Hatsepsut jako panovnici.


Údolí králů, toto pohřebiště faraonů a mocných šlechticů bylo využíváno od 16. do 11. století před naším letopočtem za vlády panovníků 18., 19. a 20. dynastie. Půda v Údolí králů se skládá z několika vrstev různých typů hornin a vzešlo z něj mnoho slavných vykopávek.

Luxorský chrám byl naším nejrozsáhlejším chrámovým komplexem, který jsme navštívili. Leží na východním břehu řeky Nil a byl založen přibližně roku 1400 př. n. l. V egyptštině je chrám známý pod názvem „ipet resyt“, což v překladu znamená jižní svatyně.
Monumentálnost staveb a úchvatné provedení reliéfních výzdob zasytila naše lačné duše pro objevování jiných kultur, architektury a především umění.


Dále jsme se přesunuli do Káhiry čítající přes 10 milionů obyvatel a nedaleké Gízy, která spolu s hlavním egyptským městem tvoří jakési dvojměstí. O tom ale příště…


I na cestách stále s Vámi

Vaše Galerie TOGA

Máte dotaz? Potřebujete poradit?

Potřebujete poradit ohledně díla? Napište nám nebo zavolejte a my vám rádi se vším poradíme.

Další novinky v Galerii TOGA

Veronika Gajová
Arnošt Kružík je umělcem působícím v 20. století, jehož práce je charakterizována...
Veronika Gajová
Až do 10.3.2024 probíha výstava v Muzeu Kampa, která představí výběr z...
Veronika Gajová
Starost o umělecká díla pod sklem vyžaduje citlivý přístup, zaměřený na zachování...
Veronika Gajová
Dnes je 14. 2. 2024, den, který je ve znamení jednak Svatého...
Veronika Gajová
Dobrý den všem milovníkům Olbramovým, naše galerie získala do své prodejní sbírky...
Veronika Gajová
Přejeme pěkný den, každý z nás jsme se někdy setkali se zvířátky...

Během jedné konzultace vám pomůžeme vybrat dílo přesně podle vašich požadavků a přání, zodpovíme veškeré dotazy a představíme díla, která máme v nabídce.

Vyplňte formulář a získejte nezávaznou konzultaci

Odesláním formuláře souhlasíte se zásady zpracování osobních údajů.

Během konzultace:

Konzultací vás provede:

Veronika Gajová

Garant vašeho spokojeného nákupu

Díla u našich zákazníků

Vybrané reference naších zákazníků

Vybrané reference od našich zákazníků nám nejen dělají radost, ale také ukazují autentické zkušenosti a pocity z nákupu v naší galerii. Jsou to právě slova našich spokojených klientů, která nejlépe vypovídají o kvalitě a hodnotě uměleckých děl, která nabízíme.

IMG-20231225-WA0000

Zbyněk M.

5/5
Dobrý večer. Omlouvám se za rušení ve svátek Vánoční, ale prosím, dovolte mi poděkovat za Váš čas a přístup. Manželka objevila rytinu, visící na zdi místo jiného obrazu, 24. prosince ve dvě ráno, a ten den a ani následující pak již nespala, rozklepaná štěstím. Přeji Vám hezký zbytek Vánoc a od nového roku mnoho úspěchů. Zbyněk M.
Zobrazit celou referenci
Olbram_zoubek_o_orantka_20221029_2

Mgr. Jana K.

5/5
Hezký den, paní Gajová, doma jsem včera rozbalila zásilku od Vás. Musím velmi ocenit, jak pečlivě a úhledně bylo vše zabaleno. Bylo napínavé dostávat se přes igelity k vytouženému dílu. :-) Byla jsem doma sama a věřte mi, že jsem si to užívala. Opatrně, kousek po kousku. Ano, díla pan Zoubka obdivuji a leží mi v hlavě několik let. Měla jsem ale dojem, že je to pro mě nedostupná záležitost. Sen… a ten se mi, i díky Vám, splnil. Jsem absolutně nadšená. Dílo předčilo mé očekávání. Měla jsem trošku strach, jestli se mi bude rám hodit do našeho moderně, jednoduše zařízeného bytu. Asi to byla nějaká intuice, protože rám i pasparta se hodí k doplňkům a krásně mezi strohými, minimalistickými tvary nábytku vynikne. Nemůžu se na něj (vlastně na ni) vynadívat. Už má, O. Orontka, svoje místo a chystá se i osvětlení. Jestli se dá říci, že se člověk může do díla zamilovat…… tak mně se to stalo. Tím spíš, že jsem se dozvěděla (a to jsem si přečetla až po objednání), že má souvislost s paní Olgou Havlovou, kterou s úctou obdivuji. To je pro mě obrovský bonus navíc. Moc Vám děkuji za milou komunikaci a oceňuji Vaši profesionalitu. Srdečně Vás zdravím a přeji Vám, ať se Vám Vaše nádherná práce daří. Jana K.
Zobrazit celou referenci
Pavel_zouhar_sousosi_milenci_z_teruleu_seda_20230412_6

PhDr. Dalibor P. a MUDr. David S.

5/5
Milá paní Gajová, možná ani netušíte, jakou jste mi společně s mým partnerem Davidem udělala radost. Výběr sousoší Milenci z Teruelu od Pavla Zouhara předčil moje očekávání. Doposud jsem autora ani materiál litinu pro umělecká díla neznal. Celý dárek k mým narozeninám se nesl ve velkém utajení. Bylo mi jen řečeno, že dostanu něco, po čem již dlouho toužím. Před odjezdem k vám do galerie mi byl povyprávěn příběh podle legendy ze 13. století, na jehož motiv je socha umělecky ztvárněná. Když nám pak váš manžel otevřel dveře do galerie, hned na mě Diego a Isabel ze sousoší dýchli svou něhu a lásku. Vašemu manželovi děkuji za milé přijetí, předání daru a také ukázku další skvostů vaší galerie. Byl to umělecký zážitek. Paní Gajová, s Vaším manželem vedete galerii na vysoké úrovni. Ještě jednou moc děkuji za milé přijetí a za zaslání díla k nám domů do Oldřichovic u Třince. Milenci z Teruelu už dýchají u nás v obývacím pokoji a oknem se dívají na okolní Beskydy. S pozdravem PhDr. Dalibor P. a MUDr. David S.
Zobrazit celou referenci

Pošleme vám každý měsíc přehled nových děl

Získejte pravidelný přehled nových děl v naší galerii. Vyplňte formulář níže,
a my vám jednou měsíčně pošleme přehled nových děl ve sbírce.

Už odcházíte a nenašli jste dílo, které se vám líbí?

Zanechte nám váš e-mail a my vám občas pošleme přehled nových děl ve sbírce.

Vyhledávání na webu

Nezávazná konzultace

Vyplňte formulář a získejte nezávaznou konzultaci

Odesláním formuláře souhlasíte se zásady zpracování osobních údajů.

Během konzultace:

Konzultací vás provede:

Veronika Gajová

Garant vašeho spokojeného nákupu

Máte dotaz? Napište nám.

Vyplňte formulář níže a my se vám ozveme co nejrychleji, většinou už do druhého dne. Těšíme se na vaši zprávu!

Na dotaz vám odpoví:

Veronika Gajová

Garant vašeho spokojeného nákupu

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.

Možnosti dopravy:

Každé umělecké dílo je jedinečné a tak by jeho cesta k vám měla být co nejpohodlnější. Ať už je pro vás důležitá rychlost, bezpečnost, nebo osobní přístup, snažíme se vyhovět všem vašim přáním.

Rychle a bezpečně:

Většina našich zásilek putuje jako pojištěné, aby bylo Vaše dílo v bezpečí. Snažíme se odeslat vše do 48 hodin.

Expresní doručení:

Pokud nechcete dlouho čekat, je tu pro vás téměř u všech děl dostupná služba Messenger – dílo je u vás do druhého dne.

Okamžité vyzvednutí:

Pro ty, kteří máte nejvíce naspěch, nabízíme možnost dílo si vyzvednout ihned.

Osobní předání v Praze:

Pokud jste v Praze, rádi vám dílo předáme osobně.

Play Video

Zjistěte vše důležité o galerii za necelou minutu!

Zavolat

Po–Ne: 8.00–22.00