Olbram Zoubek 21.4.1926 – 15.6.2017

Přidáno: 15. 6. 2021

Vzhledem k dnešnímu výjimečnému dni, kdy je to přesně 4roky, co zemřel významný český sochař Olbram Zoubek, jsme si na jeho počest připravili, tak trochu radostnější téma. Až do poloviny října 2021 je možné při příležitosti festivalu Smetanova Litomyšl, shlédnout také výstavu Olbrama Zoubka a jeho první manželky Evy Kmentové (Ɨ1980).

Byli jsme pozváni na vernisáž u příležitosti zahájení výstavy s názvem „Lidská důstojnost“ a vzhledem k celkovému spojení města Litomyšl s Olbramem Zoubkem, účast byla opravdu veliká. K vidění jsou díla od konce 50. let do začátku 80. let minulého století. Také zde naleznete některá díla, která jste v naší galerii TOGA mohli vidět, nebo reliéfy, ze kterých vznikly tisky, které jsou nyní v galerii k dispozici, např. tisk Žena, která povstává.

Galerie Miroslava Kubíka poskytla pro výstavu úžasné prostory a dali si velmi záležet na celkové expozici děl. Umístění každého díla, ať už pana Zoubka nebo paní Kmentové má svůj význam a má ukázat přes prvotní odlišnost obou výtvarníků, spojení, inspiraci a podporu, kterou si navzájem při tvorbě svých děl dávali.

Pečlivě jsme pro vás vše dokumentovali, všem doporučujeme se na výstavu podívat, a pokud se to někomu nepodaří, snad ho potěší alespoň naše fotografie, kterými bychom Vám chtěli výstavu přiblížit.

Díla pro výstavu byla zapůjčena z depozitáře Nadačního fondu Kmentová Zoubek, ze Zámeckého sklepení Litomyšl i několika významných galerií.

Tímto děkujeme všem, díky kterým jsou takovéto výstavy možné.

Vaše Galerie TOGA

Další novinky v Galerii TOGA

Dvojice Oty Janečka

26. 7. 2021

Dobrý den, poměrně běžně jsou v naší galerii dostupné malé lepty a...

Unikátní střední cínový reliéf Olbrama Zoubka

24. 7. 2021

Dobrý den, podařilo se nám získat opravdu unikátní a krásný střední cínový...

Císař Rudolf II. Adolfa Borna

22. 7. 2021

Dobrý den, velká litografie Slavný kabinet kuriozit císaře Rudolfa II. je velkolepým dílem s...

Střední reliéfní tisk Herečka

20. 7. 2021

Dobrý den, máme radost, že vám můžeme opět představit střední reliéfní tisk...

Barevná litografie Coca Cola – Jan Saudek