Pátek třináctého je v mnoha zemích považován za nešťastný den. „Prý“ se v tento den dějí lidem různé pohromy. Na základě čeho tato pověra vznikla? A jak vnímáte tento den Vy?
Prapůvod tohoto fenoménu můžeme spatřit v křesťanství. Na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus a Poslední večeře se konala v počtu 13 spoluhodovníků, z nichž 13. byl Jidáš, který Krista zradil.
Další z populárních teorií přisuzuje vznik pověry pátku 13. října 1307, kdy francouzský král Filip IV. Sličný začal s pronásledováním a zatýkáním templářů, což fakticky vedlo k následnému zániku templářského řádu.
Někteří lidé trpí až chorobnou obavou z tohoto data, která dostala dokonce i svůj název – paraskevidekatriafobie. Speciální formou fobie je také triskaidekafobie – přesvědčení, že číslo 13 je nešťastné, pro mnohé je až nesnesitelné.
V roce 2024 nás čekají dva pátky 13. A to ten dnešní a následně nás pátek 13. čeká v prosinci. Pro zajímavost v roce 2026 prožijeme rovnou 3x tento fenomén připadající na pátek 13. Ještě zajímavější se nám jeví skutečnost, že mistr hororových příběhů Alfred Hitchcock spatřil světlo světa právě v pátek třináctého. Zřejmě osud?
Nenechte se zahnat pátkem třináctého do ústí, mějte svoji Štěstěnu! Naše galerijní sbírka jednu takovou nabízí – malý reliéfní tisk „PF 2015 – Štěstěna II“ od renomovaného českého umělce Olbrama Zoubka z roku 2014. Jeho práce obsahují hluboké symbolické významy a často reflektují duchovní a historický kontext.
Stylizovaná ženská postava představuje bohyni Štěstěny (Fortuny), která je symbolem štěstí, naděje a prosperity. Její lehká a vzdušná póza naznačuje přítomnost pozitivních změn a příležitostí. Zlaté prvky jsou neodmyslitelně spojeny s bohatstvím, úspěchem a štěstím, což odpovídá tématu Štěstěny a přidává tisku slavnostní a optimistický výraz.
S přáním šťastného dne
Vaše Galerie TOGA