Zdravíme všechny příznivce Galerie TOGA,
rádi bychom se s Vámi podělili o zážitky z naší další cesty za uměním a architekturou. Navštívili jsme Benátky (italsky Venezia) a hned na začátku si pojďme říci, že Benátky jsou jedno z nejnavštěvovanějších měst světa. Ročně toto město na vodě navštíví 25 milionů turistů a tak zvolte k jeho návštěvě raději období mimo hlavní turistickou sezónu.
První osídlení Benátské laguny se datuje do 5. století našeho letopočtu a od té doby se město směle rozrůstá a také lehce „potápí“ a to 1-2 milimetry za rok. Na tento kolosální problém upozorňuje umělec Lorenzo Quinn celkem svérázným způsobem, tedy sochou ve tvaru rukou, které podpírají hotel nad Grand Canal.
Kroky většiny z nás, kteří jsme Benátky navštívili vedou obyčejně na hlavní náměstí, na benátskou ústřední dominantu – Náměstí Svatého Marka (italsky Piazza San Marco). Náměstí vzniklo v 9. století před původní Bazilikou Svatého Marka. Do současné velikosti a tvaru bylo náměstí upraveno v roce 1177. Již v těchto místech strávíte notnou dávku času, protože je zde mnoho k vidění počínaje Bazilikou a Zvonicí svatého Marka, Dóžecím palácem, Hodinovou věží, konče překrásnými Budovami s arkádami, Knihovnou či vyhlášenou nejstarší italskou kavárnou Caffé Florian založenou roku 1720.
Malá vsuvka: chtěli jsme zmínit rovněž benátské holubi, které snad každý s oblibou na Náměstí Svatého Marka krmil a byl to jeden z mimo kulturních zážitků navíc, avšak všem nám jsou jasné následky stovek holubů okupujících přilehlé památky. Proto pozor – jejich krmení je zde od roku 2008 protizákonné.
Asi nejlépe zachovalý příklad byzantské architektury můžete spatřit v budově hlavního kostela – Bazilice svatého Marka. Zde se jako milovníci umění zastavíme. Vnitřek kostelu se totiž chlubí mimořádně bohatou mozaikovou, malířskou a sochařskou výzdobou, ze které člověku až přechází zrak. Už vnější výzdoba v podobě nádherných mozaiek a soch je zcela dechberoucí. Říkáte si, že vás už asi nic více nedokáže tak ohromit a vlastně i ochromit ale vnitřní výzdoba? Přes 4 200 m² mozaik z barevných skleněných kostiček, zčásti se zlatou vložkou, bronzové reliéfy znázorňující život svatého Marka, mramorová dlažba či chórová empora, zkrátka nepopsatelné!
Kostel byl postaven v letech 828-832. Ve své ranné historii byl vypálen, znovu vystaven, poté následovaly přístavby a přestavby ve 13. století, které zachovaly kostelu byzantský ráz, až se dostaneme ke století 14., kdy architektonické doplňky jsou již čistě gotické.
A proto si teď povězme o slavném Dóžecím paláci, sídle benátských dóžat, který získal svou podobu právě ve 14. století a pro patří nejvýznamnějším gotickým památkám nejen v Benátkách ale celé Itálii. Pokud je řeč o Dóžecím paláci, neměli bychom opomenout slovutný (jak pro koho teda) Most vzdechů ((italsky Ponte dei Sospiri). Tento 11 metrů dlouhý můstek z bílého mramoru spojující výslechovou místnost v paláci s vězením z roku 1574 asi vězni nepřecházeli příliš rozradostněni. Proto také brána vzdechů, od procházejících vězní vzdychajících nad svým blížícím se osudem. Mimochodem tento pseudonázev je podle vynikajícího spisovatele a romantika lorda Byrona odvozen až v 19. století.
Celé Námětí Svatého Marka a jeho přilehlé části vedoucí k přístavním molům, nazývající se náměstíčkem (Piazzeta), je úchvatnou podívanou historické architektury, zdobných sloupoví a překrásných soch v nadživotních velikostech.
Sledujte naše další kroky po Benátkách v pokračování našich cestopisů…
Děkujeme za pozornost a přejeme krásný den
Vaše Galerie TOGA