Město na vodě – Venezia 4. díl

Přidáno: 22. 8. 2023

Dobrý den všem milovníkům umění,


byli jsme velice natěšeni na návštěvu Benátek zejména proto, že hlavní cíl naší cesty byla Sbírka Peggy Guggenheim. Tato sbírka pro nás byla nad očekávání přenádherná. Řekněme si něco více a ukažme si ta krásná a vzácná díla nedozírných hodnot.


Sbírka Peggy Guggenheim patří mezi nejvýznamnější muzea evropského a severoamerického moderního umění první poloviny 20. století v Itálii. Nachází se v bývalém domově Peggy Guggenheim, Palazzo Venier dei Leoni, na Canal Grande v Benátkách. Tato sbírka je jednou z nejnavštěvovanější „atrakcí“ v Benátkách. Pokud tedy někdy do Benátek zavítáte, nesmíte toto muzeum vynechat, skutečně nebudete litovat.


Kdo byla Peggy Guggenheim?


Asi nejvíce jí charakterizuje její vlastní motto, kterým se řídila: Kup jeden obraz denně.

Marguerite „Peggy“ Guggenheim (26. srpna 1898 – 23. prosince 1979) byla americká sběratelka umění a bohémka. Narodila se do bohaté newyorské rodiny Guggenheimových, její otec Benjamin Guggenheim vybudoval milionovou firmu a v roce 1912 bohužel ztroskotal na Titaniku. Peggy byla neteří Solomona R. Guggenheima, který založil nadaci Solomon R. Guggenheim Foundation. Její matka pocházela z přední bankéřské rodiny Seligmanových.

Peggy Guggenheim


Guggenheim vyrostla v New Yorku a v roce 1921 odcestovala do Evropy. Právě v Evropě a také Americe sbírala v letech 1938 až 1946 umění. Tuto sbírku vystavovala tak, jak ji budovala. V roce 1949 se usadila v Benátkách, kde žila a ve věku 81 let zemřela. Peggyin popel je uložen v rohu zahrady jejího muzea. Od té doby se sbírka Peggy Guggenheimové pod dohledem nadace Solomon R. Guggenheim Foundation stala jedním z nejlepších muzeí moderního umění na světě.

Zde odpočívá Peggy Guggenheim


Rádi bychom citovali slova samotné Peggy: „Věnovala jsem se své sbírce. Sbírka znamená tvrdou práci. To bylo to, co jsem chtěla dělat a udělala jsem z toho svou životní práci. Nejsem sběratelka umění. Jsem muzeum.“.


Celosvětový věhlas Peggy Guggenheim Collection podrtují díla těch největších umělců vůbec: Alberto Giacometti, Arnaldo Pomodoro, Max Ernst, Henry Moore, Pietro Consagra, Pablo Picasso, Gino Severini, Jean Metzinger, Vasily Kandinsky, Kazimir Malevich, Francis Picabia, Marc Chagall, Salvador Dalí a mnoho dalších…

Arnaldo Pomodoro „Sphere No. 3“, rok vzniku 1964

Právě Alberto Giacometti je ten, o kterém se chceme zmínit také z toho důvodu, že jeho díla byla velkou inspirací pro našeho milovaného českého umělce Olbrama Zoubka. Naše Galerie TOGA vystavuje největší prodejní sbírku Olbrama Zoubka v Česku.
A. Giacometti byl švýcarský malíř a grafik a jeden z nejvýznamnějších sochařů 20. století. Talent mu byl dán do vínku, jeho otec Giovanni Giacometti patřil mezi známé postimpresionistické malíře.

Alberto Giacometti „Woman Walking“, rok vzniku 1936


V roce 1962 byla Albertovi Giacomettimu udělena hlavní cena za sochařství na bienále v Benátkách (mezioborová přehlídka umění konající se v Benátkách každý lichý rok od roku 1885), která ho katapultovala mezi uměleckou elitu.

Signatura A. Giacomettiho

Giacomettiho tvorba byla ovlivněna kubismem a surrealismem. Jeho díla jsou rovněž protkána filozofií. Známá a velice ceněná jsou Albertova nejen sochařská díla, rovněž malby a kresby jsou důležitou součástí jeho tvorby. Známý je především svými portréty, i když v mládí rád maloval krajinky a zátiší.