Kolekce Jana Saudka – LIFE – díla, která se zrodila v roce 1966

Přidáno: 7. 9. 2023

Dobrý den všem příznivcům umění,

Jan Saudek asi nikdy úplně nezapadal do škatulek a pro své perzekuování komunisty mohl své umění vystavovat především v zahraničí, kde je ceněn asi nejvíce.


Ale všechny časy se jednou změní a Jan Saudek má obrovské renomé také v Čechách, kde jsou jeho díla velmi vyhledávaným uměním, ať už do soukromých sbírek nebo jako ceněné investiční dílo.


Galerie TOGA za léta svého fungování získala do své soukromé sbírky kolekci tří děl nesoucích název LIFE od Jana Saudka. A jak to všechno začalo?


Na konci 60. let Jan Saudek navštívil New York a mnoho dalších zajímavých míst, které se výrazně vryly do jeho tvorby. A tak díky tomu mohla v roce 1966 vzniknout ikonická fotografie LIFE, která je umělcovým autoportrétem. Kolorovaná fotografie vyniká kontrastem mezi snědým mužským tělem, které na své hrudi schraňuje křehkého kojence s bělostnou jemnou pokožkou. Velmi světlá barva pleti byla vždy pro autorovo cítění znakem něhy a nevinnosti.


Saudek často a rád fotografoval modelky s nápadně bělostnou barvou pleti, která tak impozantně kontrastovala s jejich lascivním oděvem či jasně zřetelným ochlupeným ohanbím, hrajícím prim v celkovém rázu díla. Taková jsou díla Jana Saudka – kontroverzní ale uchvátí snad každého.


Fotografie Life je opatřena Saudkovým autorským ručně stříhaným a pospaným papírovým rámečkem. Rámeček nese také číslo negativu #35 s datem ‚ORIGIN OF NEGATIV: KVĚTEN 1866‘.


Naše vystavené dílo, patřící do soukromé sbírky galerie, je unikátní fotografií vzniklou z původního originálu negativu přímo v roce vzniku. Jedná se tedy o první, originální a velmi ceněnou sérii! Celkový rozměr díla v rámu je 59 x 48 cm, fotografie včetně rámečku má rozměr 40 x 30 cm.


Galerie TOGA si zakládá na unikátních dílech a stejnojmenný obraz Life k nim patří. V roce 2021 Jan Saudek vytvořil nádhernou olejomalbu na desku, kde mu vzorem byla právě jeho fotografie Life z roku 1966. K tomuto obrazu vystavil vlastnoručně podepsaný Certifikát pravosti.


Pro představu uvádíme rozměry tohoto úžasného obrazu. Celkový rozměr v rámu 73 x 63 cm, obraz ve výřezu 58,5 x 48 cm. Obraz Life patří do kolekce Life a soukromé sbírky Galerie TOGA.


A konečně do třetice naše galerie získala do sbírky další dílo z Kolekce Jan Saudek – LIFE. V roce 2022 vydala Česká mincovna limitovanou edici pouhých 500 kusů pětiuncové mince zobrazující tuto jednu z nejznámějších fotografiích Jana Saudka – Life, 1966. Naše mince má číslo 450 / 500. Za designem mince stojí Vojtěch Dostál, Dis., kterého si Jan Saudek osobně vybral v rámci výtvarné soutěže.


Mince Life je uložena v nádherné dřevěné etui s certifikátem pravosti. Vlastní mince je pak uložena v akrylátovém průhledném pouzdru. Samotná Etue je uschována v papírovém přebalu, který obsahuje všechny hlavní informace o medaili.


Všechna tato tři díla začala tvořit svoji historii i budoucnost v roce 1966. Tuto mimořádnou Kolekci Jan Saudek – LIFE, tvoří kolorovaná fotografie Life, obraz Life a mince Life a každý den nám dělají neskutečnou radost a to je ten nejvzácnější pocit, který nás k umění přivedl.

Pěkný den přeje

Vaše Galerie TOGA