...
5/5

Více než 1237 prodaných děl
od roku 2018. Zobrazit reference.

Cesta do starověkého Egypta – díl 2.

Cesta do starověkého Egypta – díl 2.

veronika-gajova-galerie-toga

Veronika Gajová

Vážení a milí příznivci naší galerie,

pokračujte s námi na cestě do starověkého Egypta, nad jehož monumenty do dnešních dní zůstává rozum stát, tentokráte Káhiry – Gízy. Vydejte se s námi za krásami zdejších památek, jejichž umně propracované monumentální sochy a vše říkající zdobné reliéfy, byly dávným, jsou současným a budou mnoha dalším umělcům velkou inspirací.


Budeme se Vám snažit alespoň v krátkosti a zajímavě přiblížit náš cestovní itinerář a vypíchnout to nejlepší…

Díl druhý – Káhira – Gíza


Egyptská historie jako na dlani se nám rozprostřela při návštěvě Egyptského muzea a Velkého egyptské muzea „GEM“, o kterém jsme hodně slyšeli ale naprosto přesáhlo naše očekávání…


Ve více než padesáti místnostech je k vidění téměř 130 tisíc různých exponátů od kolosálních soch po drobné šperky, které představují historii starověkého Egypta od počátků do příchodu islámu. Muzeum bylo založeno roku 1858 Francouzem Augustem Mariettem a nachází se v klasicistní budově z roku 1902 v severní části náměstí Osvobození. Oproti tomu GEM sídlí v nové moderní budově asi 2 km severně od Gízské metropole. Grand Egyptian Museum je nově vybudované monumentální archeologické muzeum egyptské civilizace a jedno z největších svého druhu na světě. S výstavní plochou 81 000 m2 je GEM největším muzeem světa podle rozlohy. Sídlí v nové moderní budově asi 2 km severně od Gízské metropole.


V blízkosti jsme prozkoumali Gízskou nekropoli, pohřebiště ležící přibližně 9 km od historického centra Gízy a 25 km jihozápadně od Káhiry. Tomuto komplexu staroegyptských monumentů dominují tři pyramidové komplexy a Velká sfinga. Na Gízské plošině se nacházejí tři hlavní pyramidy: Cheopsova pyramida „Velká pyramida“, o něco menší Rachefova pyramida ležící několik desítek metrů jihozápadně a nejmenší Menkaureova pyramida a východně od pyramid stojí Velká sfinga.


Cheopsova pyramida je největší pyramida v Egyptě, největší známá kamenná stavba vybudovaná v období starověku a člověk se asi teprve tady uvědomí, jak maličký je a jakou máme moc jako organizovaná společnost. Pyramida má v současnosti rozměr základny 230,38 × 230,38 m, její současná výška je 138,8 m, i když původně byla ještě o 2 m na každé straně delší a o 9 m vyšší. Sklon pyramidy je přibližně 51°50´. O málo menší Rachefova pyramida se vedle té „Velké“ nenechá zahanbit, stejně jako nejmenší z trojice výše zmíněných a to Menkaureova pyramida. Její jméno v překladu znamená Božský je Menkaure.


Obrovský úžas jsme sváděli, jako milovníci a sběratelé soch, nad největší sochou vytesanou z jednoho kusu kamene. Ano, řeč je o Velké sfinze. Je 73,5 m dlouhá, 19,3 m široká a 20,22 m vysoká. Sfinze chybí původně asi jeden metr široký nos. Velmi rozšířená legenda tvrdí, že jí ho ustřelili Napoleonovi vojáci v průběhu jeho tažení do Egypta. Tato informace je však nepravdivá, protože existují obrazy Sfingy z doby před Napoleonovým tažením, které ji zobrazují bez nosu. Egyptský historik al-Makrízí připisuje zničení nosu súfijskému fanatikovi, který byl rozhořčen tím, že prostí rolníci uctívají Sfingu, aby tím zlepšili svou úrodu.


Řeč byla již o největších z největších ale co takhle nejstarší? Nemohli jsme si nechat ujít Džoserovu pyramida, tedy nejstarší egyptskou pyramidu a tím pádem i nejstarší památku staroegyptské náboženské a pohřební architektury.


Velkolepé, monumentální, dechberoucí a pohlcující…takové jsou naše pocity z této cesty a taková je staroegyptská architektura a umění.

Budeme se těšit opět z našich cest za uměním. Propříště zašleme pozdrav z nonšalantní Paříže…

Vaše Galerie TOGA

Máte dotaz? Potřebujete poradit?

Potřebujete poradit ohledně díla? Napište nám nebo zavolejte a my vám rádi se vším poradíme.

Další novinky v Galerii TOGA

Veronika Gajová
Dobrý den, nevyznáte se tak docela na trhu s uměním a patříte...
Veronika Gajová
Krásný sváteční den, v tento den – 17. listopadu si připomíná celá...
Veronika Gajová
Dobrý den všem „zoubkovským“ obdivovatelům, získali jsme do naší prodejní sbírky malý...
Veronika Gajová
Dobrý den, rádi bychom vám představili další krásné dílo PF 2002 –...
Veronika Gajová
Dobrý den milovníkům umění, naší galerii se podařilo získat oba spolu související...
Veronika Gajová
Dobrý den všem, naší galerii se podařilo získat do své prodejní sbírky...

Během jedné konzultace vám pomůžeme vybrat dílo přesně podle vašich požadavků a přání, zodpovíme veškeré dotazy a představíme díla, která máme v nabídce.

Vyplňte formulář a získejte nezávaznou konzultaci

Odesláním formuláře souhlasíte se zásady zpracování osobních údajů.

Během konzultace:

Konzultací vás provede:

Veronika Gajová

Garant vašeho spokojeného nákupu

Díla u našich zákazníků

Vybrané reference naších zákazníků

Vybrané reference od našich zákazníků nám nejen dělají radost, ale také ukazují autentické zkušenosti a pocity z nákupu v naší galerii. Jsou to právě slova našich spokojených klientů, která nejlépe vypovídají o kvalitě a hodnotě uměleckých děl, která nabízíme.

20230924_201812

Helena K.

5/5
Dobrý večer, paní Gajová, posílám jen pozdravení z Karlových Varů :-), Anděl už má své místo a já ještě jednou děkuji za příjemné jednání. Pozdrav i Vašemu manželovi :-) Pěkné dny příští. Helena K.
Zobrazit celou referenci
Pavel_zouhar_andel_39_mat_zlato_2_1 (1)

Helena K.

5/5
Dobrý den, paní Gajová, zásilka dorazila v pořádku, mám radost. Moc děkuji za příjemnou zkušenost. S pozdravem Helena K.
Zobrazit celou referenci
IMG_1597

Olga Z.

5/5
Dobrý den, děkujeme manželům Gajovým za vstřícné a rychlé zprostředkování prodeje sochy Sedící anděl . Socha nám udělala velkou radost a už ji máme pod velkým cedrem na naší zahradě . Těšíme se na další akce a manželům Gajovým přejeme vše dobré . Olga J.
Zobrazit celou referenci

Pošleme vám každý měsíc přehled nových děl

Získejte pravidelný přehled nových děl v naší galerii. Vyplňte formulář níže,
a my vám jednou měsíčně pošleme přehled nových děl ve sbírce.

Už odcházíte a nenašli jste dílo, které se vám líbí?

Zanechte nám váš e-mail a my vám občas pošleme přehled nových děl ve sbírce.

Vyhledávání na webu

Nezávazná konzultace

Vyplňte formulář a získejte nezávaznou konzultaci

Odesláním formuláře souhlasíte se zásady zpracování osobních údajů.

Během konzultace:

Konzultací vás provede:

Veronika Gajová

Garant vašeho spokojeného nákupu

Máte dotaz? Napište nám.

Vyplňte formulář níže a my se vám ozveme co nejrychleji, většinou už do druhého dne. Těšíme se na vaši zprávu!

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.
Play Video

Zjistěte vše důležité o galerii za necelou minutu!

Zavolat

Po–Ne: 8.00–22.00